Wiadomości

  • 1 października 2022
  • wyświetleń: 2205

Dwie bielskie inwestycje nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

Rozbudowy szpitala onkologicznego w Bielsku-Białej oraz rozbudowa bielskiej ul. Cieszyńskiej zostały nagrodzone w konkursie Modernizacja Roku 2021.

Adam Ruśniak i Lech Wędrychowicz z nagrodami i juror Piotr Kubańda
Adam Ruśniak i Lech Wędrychowicz z nagrodami i juror Piotr Kubańda · fot. FB / Robert Plewiński


28 września na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców 26. Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Do ścisłego finału dotarły dwie inwestycje z Bielska-Białej. Miło nam powiadomić, że otrzymaliśmy tytuł Modernizacja Roku 2021 w kategorii ochrony zdrowia za rozbudowę szpitala onkologicznego przy ul. Wyzwolenia 18 oraz wyróżnienie Modernizacja Roku 2021 w kategorii drogi i obiekty mostowe za rozbudowę ul. Cieszyńskiej. W imieniu władz miasta nagrodę odebrał zastępca prezydenta Adam Ruśniak wspólnie z dyrektorem Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej Leszkiem Wędrychowiczem i dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej Wojciechem Walusiem.

Nagrodzona inwestycja to rozbudowa zabytkowego kompleksu Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej przy ul. Wyzwolenia 18. Nowo wybudowany pawilon jest miejscem kompleksowej diagnostyki i leczenia głównie pacjentów onkologicznych. Nowy budynek to serce szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4.600 m2 i obejmuje - oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami, blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń, zakład medycyny nuklearnej, sterylizatornię, pracownię rezonansu magnetycznego, zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwiema pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG.

Znajdują się tam również izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. Pawilon jest wolny od barier dla osób niepełnosprawnych i skomunikowany z innymi obiektami szpitala. Zastosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Wspaniały obiekt, jeden z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, pozwala świadczyć usługi zdrowotne wielu tysiącom pacjentów. Koszt budowy wraz z wyposażeniem pawilonu to około 130 mln zł, z czego blisko 80 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Dyrektor MZD Wojciech Waluś odbiera nagrodę za ul. Cieszyńską
Dyrektor MZD Wojciech Waluś odbiera nagrodę za ul. Cieszyńską · fot. FB / Robert Plewiński


W kategorii drogi i obiekty mostowe otrzymaliśmy za rozbudowa ulicy Cieszyńskiej. Rozbudową objęto łącznie niemal 8 km dróg, z czego dofinansowanie otrzymał ciąg główny drogi wojewódzkiej nr 942 oraz niezbędne drogi serwisowe. Tę największą w historii Bielska-Białej inwestycję drogową realizowała firma Eurovia S.A. Wartość robót budowlanych wyniosła 147.724.001,48 zł. Dzięki inwestycji droga uzyskała nośność 11,5 t. Realizacja obejmowała m.in. rozbudowę 17 skrzyżowań, z czego 3 przybrały formę nowoczesnych rond turbinowych. Zaprojektowane i wybudowane ronda turbinowe, ze względu na swoją geometrię, stanowią znaczący krok w kierunku upłynnienia ruchu i poprawy bezpieczeństwa ich uczestników. Równocześnie wzdłuż drogi powstały chodniki oraz niezależna ścieżka rowerowa dostosowana do Standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej opracowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Dzięki inwestycji powstały również dwa wygodne przejścia podziemne. Zastosowanie w nich odpowiednich pochylni ułatwia poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami, w tym także poruszającym się na wózkach lub o kulach osobom starszym, kobietom w ciąży i osobom z małymi dziećmi (w tym z wózkami dziecięcymi). Inwestycja przyczyniła się do likwidacji licznych barier architektonicznych; brakujących lub nierównych odcinków chodników, wysokich krawężników, niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych przejść dla pieszych itp. Ponadto miasto Bielsko-Biała, w ramach uzupełnienia inwestycji drogowej zrealizowało również projekt rozbudowy Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej.

Rozbudowa ul. Cieszyńskiej mocno odmieniła oblicze miejskich osiedli (Aleksandrowice, Wapienica), przez które przebiega. Dziś stanowi szybkie, wygodne i bezpieczne połączenie, z którego korzystają nie tylko kierowcy samochodów osobowych, ale również pasażerowie komunikacji publicznej, piesi i rowerzyści.
Ogólnopolski Otwarty Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI w. to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.

W 26. edycji konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski do finału zakwalifikowało się 75. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.