Reklama

Wiadomości

  • 2 października 2022
  • wyświetleń: 2418

Powstała "Błękitna Kraina" przyjazna dzieciom ze spektrum autyzmu

Filia Integracyjna Książnicy Beskidzkiej za pieniądze z grantu stworzyła w swoich wnętrzach przestrzeń przyjazną dzieciom ze spektrum autyzmu. Będą tam przeprowadzane warsztaty integracyjne dla klas, w których uczą się dzieci dotknięte autyzmem oraz szkolenia dla bibliotekarzy z Książnicy Beskidzkiej i powiatu oraz pracowników domów kultury.

Inauguracja "Błękitnej krainy" - 28.09.2022 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM BB


Działalność "Błękitnej Krainy - biblioteki autystyka" oficjalnie zainaugurowano 28 września. Będzie ona miejscem, gdzie zorganizowane grupy oraz rodziny będą mogły uczyć się poprzez zabawę. Bo autyzm jest problemem nie tylko dziecka, ale całej jego rodziny, jak podkreślała dyrektor Książnicy Beskidzkiej Katarzyna Ruchała.

- Książnica Beskidzka Filia Integracyjna pozyskała środki na stworzenie przestrzeni przyjaznej dzieciom ze spektrum autyzmu. Biblioteka przy ul. Tadeusza Rychlińskiego 20, dzięki otrzymanym środkom, została wyposażona w pomoce sensoryczne, nowoczesną tablicę multimedialną i literaturę specjalistyczną. Ponadto w ramach grantu przeprowadzone zostaną warsztaty integracyjne dla klas, w których uczą się dzieci dotknięte autyzmem, oraz szkolenia dla bibliotekarzy z Książnicy Beskidzkiej i powiatu, jak i pracowników domów kultury - informowała dyr. K. Ruchała.

W uroczystości wzięły udział osoby, które na co dzień zajmują się pomocą rodzinom z różnymi dysfunkcjami. Samorząd Bielska-Białej reprezentowali radni Urszula Szabla i Piotr Ryszka.

Grant, który realizuje Filia Integracyjna pn. Błękitna Kraina- biblioteka autystyka jest finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu Kultura bez barier. Wartość grantu wyniosła 203800 zł. Partnerem grantowym KB jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Bielsku-Białej

Celem przedsięwzięcia było stworzenie miejsca przyjaznego nie tylko dla dzieci dotkniętych autyzmem, ale również dla ich rodzin. Tutaj wszyscy będą mogli wspólnie spędzić czas, wykorzystując pomoce sensoryczne dostępne w bibliotece. A jest ich wiele: wielofunkcyjna tablica multimedialna, kwadraty sensoryczne, podświetlany stolik sensoryczny, zjeżdżalnia drewniana, zjeżdżalnia rolkowa, kostki piankowe rehabilitacyjne, panel lustrzany, deskorolka terapeutyczna, tunel sensoryczny i in.

Niebieska Kraina jest miejscem przygotowanym do przyjęcia grup przedszkolnych z oddziałami specjalnymi. Bibliotekarze będą wsparciem w pracy nauczycieli. Przez cały rok szkolny w zajęciach warsztatowych będą uczestniczyć dzieci z klas, wśród których są uczniowie ze spektrum. Poprzez naukę i zabawę biblioteka pomoże tym dzieciom w integracji społecznej.

W ramach grantu odbędą się również szkolenia podnoszące kwalifikacje dla kadry bibliotecznej, nauczycieli i terapeutów.

Zakończeniem grantu będzie Wielki Niebieski Piknik 14 czerwca w Parku Słowackiego z koncertem, konkursami i wspólną zabawą.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.