Reklama

Wiadomości

  • 18 września 2022
  • wyświetleń: 2492

[ZDJĘCIA] 70 lat temu powstało GOPR. Odznaka dla Grupy Beskidzkiej

W Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody 70-lecia utworzenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

70 lat GOPR - 17.09.2022 · fot. Tomasz Żak / UMWS


Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, w towarzystwie radnych Ewy Żak i Agnieszki Biegun, wręczyła Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Złota odznaka trafiła m.in. do Grupy Beskidzkiej GOPR. Swoje odznaczenia i wyróżnienia przyznali również przedstawiciele województwa małopolskiego oraz GOPR.

Województwo Śląskie, w imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego, reprezentowały członek Zarządu Beata Białowąs oraz radne Sejmiku, Ewa Żak i Agnieszka Biegun.

- Bardzo się cieszę, że ta uroczystość odbywa się właśnie w naszym regionie. Z Państwa pracą kojarzą mi się słowa honor, odpowiedzialność, służba i hasło - na każde wezwanie. Jesteście jedną wielką rodziną, wspólnotą i służycie bezpieczeństwu drugiego człowieka, to powód do dumy, a dla nas okazja by nisko się wam ukłonić i podziękować za ważną służbę - mówiła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W trakcie uroczystości odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. W spotkaniu uczestniczył Alojzy Szupina, jedyny żyjący założyciel Grupy Beskidzkiej GOPR. Minutą ciszy uczczono także ratowników, którzy odeszli na wieczną służbę.

- To dla nas wszystkich rok szczególny. Cieszę się, że ta współpraca, która przed laty doprowadziła do powstania GOPR, zarówno z TOPR jak i z PTTK, jest wciąż kontynuowana i możemy na siebie liczyć nawzajem. Turystyka górska się zmienia, zmieniała się także wtedy, kiedy z zajęcia elitarnego stała się masowa, gdy w góry ruszały wycieczki z hut, kopalń i zakładów pracy, właśnie dlatego zdecydowano, by postawić na rozwój ratownictwa górskiego poza Tatrami. Dziś nie pomagamy już tylko turystom, ale także mieszkańcom, dysponujemy nowoczesnym sprzętem i bazą, to wszystko zawdzięczamy ludziom którzy tworzą i wspierają GOPR - mówił prezes Zarządu Głównego GOPR, Paweł Konieczny.

Warto przypomnieć, że Grupa Beskidzka GOPR jest jedną z 7 grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działa na obszarze 2160 km2 położonym w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Małym i Makowskim. W ramach granic obszaru znajduje się 1450 km szlaków turystycznych, w tym 532,5 km w Beskidzie Śląskim, 323,4 km w Beskidzie Małym, 594,2 km w Beskidzie Żywieckim i Makowskim. Teren grupy znajduje się w województwie śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielsko-bialskim i żywieckim oraz województwie małopolskim, w powiatach: wadowickim, suskim i nowotarskim. Za początek działania uznaje się listopad 1952, gdy powstało Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

ar / bielsko.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.