Wiadomości

  • 12 września 2022
  • 18 września 2022
  • wyświetleń: 5338

70 lat GOPR: 12 nowych ratowników i imprezy z okazji jubileuszu

Grupa Beskidzka ma 12 nowych ratowników. Uroczystość przyrzeczenia odbyła się tydzień przed obchodami jubileuszu 70-lecia powstania Grupy Beskidzkiej GOPR. W weekend 16-18 września w Bielsku-Białej odbyły się imprezy.

Złożenie przyrzeczenia ratowniczego - 10.09.2022 · fot. GOPR Beskidy


W sobotę, 10 września odbyło się złożenie przyrzeczenia ratowniczego przez 12 osób, które ukończyły cykl szkoleń I stopnia, kończąc tym samym staż kandydacki i stając się rzeczywistymi członkami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak poinformowała Grupa Beskidzka GOPR, w sobotę na Skrzycznem w towarzystwie ratowników i najbliższych Koleżanka i Koledzy wypowiedzieli słowa przysięgi:

"Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia Naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam".

Grupa Beskidzka GOPR od 1952 roku działa w służbie drugiemu człowiekowi. Ratownicy są gotowi, by nieść pomoc nawet w najtrudniejszych warunkach górskich, nierzadko narażając przy tym swoje życie. Z okazji 70-lecia 16 i 18 września na terenie Bielska-Białej zorganizowane zostaną m.in. wystawa fotograficzna i bieg rodzinny, którym towarzyszyć będą spotkania z samymi ratownikami.

- Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR dbają o bezpieczeństwo w górach już od 70 lat. Oprócz wąskiej kadry zawodowej, tworzą ją głównie ochotnicy, którzy poświęcają swój wolny czas, pełniąc służbę przez wiele lat. Ten okrągły jubileusz to dla nas dobra okazja, aby zejść z gór w doliny i spotkać się z mieszkańcami, turystami oraz sympatykami górskiego pogotowia oraz pokazać im, jak wygląda nasza codzienna praca, jakie stoją przed nami wyzwania i jak sobie z nimi radzimy. Zapraszamy do wspólnego świętowania! - mówi Marcin Szczurek, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Wydarzenia z okazji 70-lecia GOPRCelebrowanie jubileuszu rozpoczęło szkolenie z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w górach, zorganizowane w Galerii SFERA, która jest jednym z partnerów wydarzenia. W piątek 16 września, od 12.00 do 17.00 na stoisku Akademii GOPR ratownicy górscy opowiedzieli, jak ważne jest właściwe przygotowanie do górskiej wycieczki, co zrobić w sytuacji zagrożenia i jak zachować się, gdy zdarzy się wypadek. Będzie to również okazja, aby pod ich okiem przypomnieć sobie i przećwiczyć na fantomach zasady udzielania pierwszej pomocy.

Świętowanie w Galerii SFERA uświetniła otwarta 16 września wystawa fotograficzna, ilustrująca codzienną pracę ratowników Grupy Beskidzkiej. Tuż po niej galerię odwiedziły psy ratownicze, które w asyście przewodników zaprezentowały swoje umiejętności wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczych. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 2 października.

16 września Grupa Beskidzka GOPR zaprosiła na dzień otwarty. Od 17:00 do 19:30 w Akademii Techniczno-Humanistycznej partnerującej wydarzeniu ratownicy pokazali małym i dużym miłośnikom gór, jak wygląda ich służba. Na miejscu był obecny zarówno sprzęt, jak i pojazdy, które są używane podczas akcji ratunkowych. Spotkanie było też okazją do rozmowy z ratownikami na temat bezpieczeństwa. Tak jak w Galerii SFERA dzień otwarty urozmaicił pokaz psów ratowniczych GOPR.

Weekend zakończył bieg górski w rejonach Błoni i Koziej Góry. To tam 18 września odbył się rodzinny bieg na orientację, który ruszył o godzinie 9:00 oraz zawody GOPR na orientację, których start przewidziano na 13:00. Oba biegi rozpoczęły się i zakończyły na Kampusie Akademii Techniczno-Humanistycznej. Impreza miała charakter otwarty, a dochód z zapisów zasili konto Fundacji GOPR, która m.in. wspiera leczenie chorych dzieci ratowników.

Oprócz tego w sobotę, 17 września wręczono Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Złota odznaka trafiła m.in. do Grupy Beskidzkiej GOPR. Więcej na ten temat piszemy w artykule [ZDJĘCIA] 70 lat GOPR. Odznaka dla Grupy Beskidzkiej

GOPR Beskidy ma 12 nowych ratowników. Grupa świętuje 70-lecie
GOPR Beskidy ma 12 nowych ratowników. Grupa świętuje 70-lecie · fot. Materiały organizatora

mp, ar / bielsko.info

źródło: GOPR Beskidy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.