bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 12 września 2022
 • wyświetleń: 235

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Najważniejsze informacje dla nowych przedsiębiorców

Materiał partnera:

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Wynika to głównie z chęci usamodzielnienia się finansowego oraz możliwości rozwoju w konkretnie wybranej branży. Zanim jednak zaczniesz działać jako przedsiębiorca, koniecznie dowiedz się, jak otworzyć działalność gospodarczą i kiedy naprawdę warto to zrobić. Chcesz wiedzieć, kiedy warto założyć własny biznes i jakich formalności dopełnić na etapie kontaktu z urzędem? Sprawdź poniższy poradnik dla nowych przedsiębiorców!

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Najważniejsze informacje dla nowych przedsiębiorców


Jak otworzyć działalność gospodarczą? Krok po krokuCo ciekawe, tylko kilka kroków dzieli Cię od tego, aby zacząć prowadzić własną działalność gospodarczą. W pierwszej kolejności musisz:

 • Wybrać formę prawną dla swojej działalności gospodarczej. To bardzo ważne, gdyż wpłynie na Twoje późniejsze rozliczenia z US i ZUS, a także sposób rozliczania się z kontrahentami. Jeśli działasz sam - postaw na jednoosobową działalność gospodarczą, która generuje najmniejsze koszty. Możesz też zdecydować się na spółkę, choć w tym przypadku formalności urzędowych będzie znacznie więcej do dopełnienia.
 • Określ jasno formę opodatkowania firmy - zawsze możesz ją zmienić. Możesz standardowo wybrać podatek na zasadach ogólnych, liniowy lub postawić na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także na kartę podatkową. Pamiętaj, że forma opodatkowania będzie mieć realny wpływ na wysokość Twoich dochodów netto.
 • Określ kody PKD - ta kwestia dotyczy tego, jaki profil działalności będziesz prowadzić. Jako przedsiębiorca możesz wybrać kilka kodów PKD jednocześnie - ważne jednak, aby te były zgodne z tym, jak działasz jako przedsiębiorca.
 • Zarejestruj firmę na specjalny wniosek CEIDG-1 - złożysz go osobiście w urzędzie gminy lub miasta, a także online (szczególnie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej). Jak wypełnić formularz dowiesz się ze strony https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/


W kwestii tego, jak założyć działalność gospodarczą warto też dodać, że przydatna okazuje się współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowo-księgowym. Dzięki temu otrzymasz kompleksową pomoc jeszcze na etapie zakładania firmy, a także zapanujesz w późniejszym czasie nad rozliczeniami z ZUS i US oraz nad dokumentacja księgową. Finalnie po dopełnieniu formalności urzędowych możesz też założyć firmowe konto bankowe i w razie potrzeby wyrobić pieczątkę firmową.

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?Kiedy wiesz już, jak otworzyć działalność gospodarczą na pewno zastanawiasz się też, ile to kosztuje. W Polsce rejestracja firmy jest darmowa. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy formalności załatwia Twój pełnomocnik. Wtedy podlegasz opłacie w wysokości 17 złotych za udzielone pełnomocnictwo. Mimo to, iż zakładanie firmy nic nie kosztuje to jednak w niektórych sytuacjach koszty są nieuniknione. To głównie te pojawiające się tuż po zarejestrowaniu firmy, a mianowicie:

 • podatki,
 • opłaty na ubezpieczenia społeczne,
 • raty kredytów firmowych,
 • wypłaty pracownicze,
 • pozostałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej.


W kwestii podsumowania tematu - jak otworzyć działalność gospodarczą, warto dodać, że sam proces rejestracji firmy nie jest trudny. Wszelkich formalności jesteś w stanie dopełnić nawet w jeden dzień i w tym samym czasie zacząć działać jako legalny przedsiębiorca.