Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2022
  • wyświetleń: 1302

[FOTO] Oddali hołd słynnym lotnikom, którzy zginęli 90 lat temu

Jak co roku w Bielsku-Białej oddano hołd Franciszkowi Żwirce oraz Stanisławowi Wigurze - słynnym pilotom, zwycięzcom berlińskiego Challenge’u, którzy 11 września 1932 roku zginęli w katastrofie samolotu RWD-6 pod Cierlickiem na Zaolziu.

Oddali hołd słynnym lotnikom, którzy zginęli 90 lat temu - 9.09.2022 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM BB


Pod pomnikiem pilotów na placu Żwirki i Wigury 9 września spotkali się weterani lotnictwa, harcerze, młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych oraz przedstawiciele innych organizacji. Samorząd Bielska-Białej reprezentowali zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak i naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek. Delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i kwiaty.

Tego samego dnia w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej zostały otwarte dwie wystawy poświęcone pilotom. Pierwsza z nich pt. Asy polskiego lotnictwa przybliża historię kpt. pilota Franciszka Żwirki i konstruktora lotniczego inż. Stanisława Wigury - w 90. rocznicę ich zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie; jest objęta honorowym patronatem posła Przemysława Drabka.
Druga wystawa pt. W przestworzach zapisane, dotyczyła tragicznej śmierci pilotów. Okolicznościowy wykład pt. Żwirowisko - miejsce pamięci Polaków z Zaolzia wygłosiła Sylwia Grudzień.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. radni Rady Miejskiej w Bielsku-Białej: Urszula Szabla, Barbara Waluś, Andrzej Gacek, Piotr Ryszka.

Obie wystawy można oglądać do 23 września.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.