bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 września 2022
  • wyświetleń: 577

Zmarła Barbara Nowicka, animatorka życia kulturalnego

W wieku 86 lat odeszła Barbara Nowicka, nauczycielka, animatorka życia kulturalnego w Bielsku-Białej. Przez wiele lat prowadziła bielski Klub Nauczyciela. Jej charakterystyczna postać zapisała się w pamięci kilku pokoleń bielszczan.

Barbara Nowicka
Barbara Nowicka · fot. M. Koniorczyk


Barbara Nowicka była polonistką, uczyła w Liceum Ogólnokształcącym im A. Asnyka, w Zespole Szkół Zawodowych przy fabryce Befama. W Klubie Nauczyciele koordynowała działalność warsztatów artystycznych i innych grup. Była członkinią Grupy Literackiej Apostrofa.

To właśnie z inicjatywy Barbary Nowickiej kwitła współpraca klubu ze wszystkimi środowiskami kulturalnymi regionu. W ramach tej działalności organizowano plenery malarskie, powstała licząca się w mieście Galeria Malarstwa, gdzie odbyło się ponad 300 wystaw. Odbywały się występy zespołów muzycznych i organizowane były rozmaite warsztaty.

Barbara Nowicka stworzyła miejsce magiczne, przyjazne dla twórców, amatorów i propagatorów kultury - pisze Jagoda Pieniążek w książce Literacki zakątek Apostrofy, cytowanej na łamach Bielskiego Rynku.

Po śmierci Barbary Nowickiej na profilu FB Klubu Nauczyciela ukazał się następujący wpis:
W najbliższy piątek (…) pożegnamy Barbarę Nowicką, niezwykłą osobowość, animatorkę kultury, ducha sprawczego naszego magicznego miejsca na bielskiej starówce, od lat związanego niewidzialną nicią porozumienia ze środowiskiem nauczycielskim, artystycznym, kulturotwórczym Bielska-Białej.
Wystarczyła jedna wizyta na wernisażu, spotkaniu z ciekawym człowiekiem, czy literackiej biesiadzie, żeby wyrobić w sobie pewną przypadłość - albo precyzyjniej: prawidłowość skojarzeniową. Wszyscy, którzy pomyśleli: Klub Nauczyciela - od razu mówili na głos: Barbara Nowicka.
Basiu nasza kochana... Tyle rozmów, a wciąż za mało. Tyle podsumowań, anegdot, żartów, wspomnień, opowieści ponad czasem, które pozostawiają nas w zawieszeniu, z poczuciem niedokończenia...
Szanowni Państwo, Przyjaciele Barbary i Sympatycy Klubu, w piątkowy poranek spotkajmy się jeszcze raz z kobietą wyrazistą, zawsze pełną życia i pozytywnej energii.

Odeszła jedna z najbardziej szalonych i niepowtarzalnych osób, jakie kiedykolwiek poznam, opowieści o niej zawsze będą śmieszyły do łez. Zawsze.
Córka oficera zamordowanego w Katyniu, nauczycielka, prowadząca do pandemii Klub Nauczyciela w Bielsku-Białej, opiekunka artystów, poetów. Wielka fanka Kabaretu Starszych Panów, Osieckiej, Gałczyńskiego i Wesela.
Witaj smutku
- napisał na Facebooku wnuk Barbary Nowickiej.

Wspominając Jacka Lecha i jego koncert w Klubie Nauczyciela powiedziała: Wspomnienia są jedynym rajem, z którego nie można nas wygnać - przypomina na swoim profilu Małgorzata Koniorczyk.

Uroczystości pogrzebowe Barbary Nowickiej rozpoczną się 9 września o godz. 10.00, w kaplicy cmentarza komunalnego w Kamienicy.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.