REKLAMA WYBORCZA

Reklama

Wiadomości

  • 11 września 2022
  • wyświetleń: 1385

[FOTO] OSP Komorowice Śląskie z nowym wozem strażackim

OSP Komorowice Śląskie ma nowy wóz strażacki. Uroczystość przekazania i poświęceniem średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault D16 bielskiej jednostce odbyła się w sobotę, 3 września. Pojazd został zabudowany przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej.

Nowy wóz strażacki OSP Komorowice Śląskie · fot. Materiały prasowe; OSP Komorowice Śląskie


Uroczystość odbyła się przed remizą OSP przy ul. Katowickiej. Dowódca uroczystości złożył meldunek Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosławowi Synowcowi. Wszystkich przybyłych gości przywitał dh Dariusz Wątroba, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Komorowice Śląskie. Następnie miało miejsce wręczenie odznaczeń i medali dla członków OSP, którzy szczególnie przysłużyli się na rzecz lokalnego ochotniczego pożarnictwa.

W następnym punkcie uroczystości nastąpiło przekazanie i poświęcenie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA Renault, zakupionego za kwotę 910 596 zł. Zakup został sfinansowany ze środków dotacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - 450 000 zł, KG PSP - Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - 426 000 zł, Sejmiku Województwa Śląskiego - 24 000 zł oraz środków strażaków przekazanych z ekwiwalentu za wyjazdy - 10 596,00 zł. Samochód został również dodatkowo doposażony w sprzęt z projektu budżetu obywatelskiego w kwocie 85 000 zł oraz ze środków własnych OSP w kwocie 20000 zł.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie podziękowań osobom i instytucjom, które wsparły jednostkę OSP w Bielsku-Białej Komorowice Śl. w pozyskaniu samochodu ratowniczo-gaśniczego. W dalszej części wydarzenia głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich przemówieniach podziękowali druhom za wieloletnią pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz za nieustanną gotowość do wypełniania ofiarnej służby na rzecz drugiego człowieka.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA Renault D-16 posiada zwiększony potencjał ratownictwa technicznego oraz wysokościowego. Wóz posiada zbiornik na 3000 litrów wody, autopompę o wydajności 2800 l na minutę, napęd 4x4, jednomodułową kabinę, która pomieści 6 osób, a także jest wyposażony w całości w nowy sprzęt.

OSP Komorowice Śląskie służy mieszkańcom już od 123 lat. W małej wówczas wsi została ona założona z inicjatywy obywatelskiej by chronić wieś przed pożarami. W 1901 roku powstał budynek remizy z charakterystyczną wieżyczką, który do dnia dzisiejszego stoi przy ulicy Katowickiej. Rok później jednostka zakupiła pierwszy nowoczesny - na owe czasy - sprzęt w postaci dwutłokowej sikawki ręcznej na podwoziu czterokołowym o zaprzęgu konnym. Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego 29 kwietnia 1995 roku.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.