Wiadomości
- 11 września 2022
- wyświetleń: 1035
Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie
Policyjni profilaktycy i dzielnicowi z bielskich komisariatów spotykają się z seniorami. Tym razem jedno z takich wydarzeń z udziałem policyjnego profilaktyka odbyło się w Klubie Inteligencji Katolickiej św. Józefa przy ulicy Grzybowej. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo osób starszych. Mundurowy przestrzegał przed oszustami oraz przypomniał o tym, jak ważne jest w porze jesienno-zimowej używanie solidnych elementów odblaskowych.
Dzielnicowi oraz policjanci wydziału prewencji prowadzą cykliczne spotkania profilaktyczne z seniorami na terenie Bielska-Białej i powiatu. Na spotkaniach rozmawiają o bezpieczeństwie, przypominając między innymi o metodach jakie stosują oszuści ale również poruszając tematy bezpiecznego poruszania się po drogach.
- Niestety pomimo takich działań ciągle zdarzają się przypadki oszustw osób starszych. Oszuści ciągle szukają łatwego zarobku. Wczoraj telefony od fałszywych policjantów lub członków rodziny będących w „rzekomych tarapatach” i potrzebujących pilnie gotówki odebrało już kilku bielszczan. Na szczęście do tej pory nikt nie dał się oszukać. Ostrzegamy przed popularną metodą oszustwa na „policjanta” - mówią policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.
Mundurowi z bielskiej KMP przygotowali dla seniorów "mini-poradnik" o tym, jak nie dać się oszukać. Ich porady można znaleźć poniżej.
- Zanim zdecydujesz się przekazać pieniądze „wnuczkowi” sprawdź czy na pewno to on potrzebuje pomocy. Zadzwoń do kogoś z rodziny i spróbuj potwierdzić taką wiadomość.
- Nie podejmuj decyzji w pośpiechu - z tego korzystają oszuści
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.
- Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki! - apelują bielscy stróże prawa.
Jak działają oszuści?
- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.