Wiadomości

  • 26 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1696

Podawał się za Ukraińca. Gruzin chciał ukryć swe przestępstwa

Zatrzymany w Bielsku-Białej cudzoziemiec podawał się za obywatela Ukrainy. Ostatecznie okazało się, że to Gruzin chcący ukryć swoje przestępstwa.

Podawał się za Ukraińca. Gruzin chciał ukryć swe przestępstwa
Podawał się za Ukraińca. Gruzin chciał ukryć swe przestępstwa · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


23 sierpnia w Bielsku-Białej funkcjonariusze tutejszej placówki, w ramach prowadzonego rozpoznania, dokonali kontroli legalności pobytu wobec cudzoziemca.

- Mężczyzna do kontroli przedstawił ukraiński paszport, który znacząco odbiegał od wzorów dokumentów wydawanych przez władze ukraińskie. Ponadto cudzoziemiec nie porozumiewał się w języku ukraińskim twierdząc jednocześnie, że zrzekł się swojego gruzińskiego obywatelstwa przyjmując ukraińskie - relacjonuje Katarzyna Jesionowska ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podawał się za Ukraińca. Gruzin chciał ukryć swe przestępstwa
Podawał się za Ukraińca. Gruzin chciał ukryć swe przestępstwa · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


Ostatecznie ukraiński paszport okazał się podrobiony na wzór oryginału. W trakcie prowadzonego przesłuchania z udziałem tłumacza języka gruzińskiego ustalono prawdziwe dane cudzoziemca. Wtedy na jaw wyszedł fakt, że pod koniec września 2020 roku cudzoziemiec złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Niemiec.

- Co więcej, okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany na terytorium Niemiec przez dwie prokuratury. Pierwsza poszukuje go za oszustwo, a druga - za napaść seksualną. Wobec obcokrajowca wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania go do powrotu. Gruzin usłyszał też zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem jako autentycznym - dodaje przedstawicielka śląskich pograniczników.

W czwartek, 25 sierpnia Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, w związku z czym mężczyzna został doprowadzony do Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.