bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 297

Jak wziąć samochód w leasing?

Materiał partnera:

Leasing samochodu osobowego uznawany jest za łatwo dostępną i wygodną metodę finansowania firmowej floty. Niewielkie wymagania i korzyści podatkowe sprawiają, że leasing operacyjny z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty oferty, które wpływają na opłacalność takiego rozwiązania. Od czego zatem zacząć i jak wziąć samochód osobowy w leasing?

Jak wziąć samochód w leasing?


Leasing operacyjny czy finansowy - co wybrać?Pierwszą z kwestii jest bez wątpienia dobór odpowiedniej metody leasingu. Instytucje finansowe oferują przedsiębiorcom dwa rodzaje leasingu - operacyjny oraz finansowy. Czym tak naprawdę się różnią?

Leasing operacyjny samochodu osobowegoLeasing operacyjny to najczęściej wybierana opcja finansowania zakupów firmowych - zwłaszcza samochodów. Umowa zawarta między leasingodawcą a leasingobiorcą określa warunki, na których przedsiębiorca uzyskuje prawo do użytkowania pojazdu w zamian za opłacanie rat leasingowych. Co ważne, formalnie właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca i to on odpowiedzialny jest za przeprowadzenie pełnej amortyzacji środka trwałego.

Leasing operacyjny na samochód w przeciwieństwie do innych form zakupu pojazdu wyróżnia się brakiem konieczności angażowania znacznych środków finansowych. Jednorazową opłatę wstępną przedsiębiorca z łatwością dostosuje do swoich możliwości, a wysokość comiesięcznych rat zmniejszy poprzez ustalenie wysokiej kwoty wykupu po zakończeniu umowy.

Leasing finansowy pojazdów firmowychZdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem w kontekście finansowania zakupu samochodów osobowych jest leasing finansowy. W tym wypadku przedmiot umowy zalicza się majątku przedsiębiorcy, a co za tym idzie to na nim ciąży obowiązek amortyzacji nowego środka trwałego. Co ważne, po podpisaniu umowy z leasingodawcą przedsiębiorca musi zapłacić całą kwotę podatku VAT od zakupionego pojazdu.

Gdzie znaleźć najlepszą ofertę na leasing samochodu?Na koszt leasingu ma wpływ wiele czynników i dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z ofertami różnych firm. Jakie aspekty wziąć pod uwagę?

Na koszt leasingu ma wpływ:

  • wartość początkowa pojazdu,
  • opłata wstępna i kwota wykupu,
  • ilość rat leasingowych,
  • koszt ubezpieczenia i dodatkowych opłat zgodnie z OWU,
  • prowizja leasingodawcy.


Na tym istotne aspekty poszukiwania opłacalnej oferty się nie kończą. Trwające od ponad roku kłopoty z dostępnością samochodów osobowych sprawiają, że zakup nowego pojazdu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Dlatego też zdecydowanie najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań finansowania będzie kalkulator leasingu zintegrowany z bazą samochodów.

Kalkulator leasingu połączony z katalogiem samochodówZa przykład posłuży nam kalkulator leasingu autokatalog.pl. Pierwsze co rzuca się w oczy to zaawansowany panel kalkulatora, który pozwala dowolnie dostosować każdy aspekt finansowy - opłatę wstępną, wysokość raty, okres leasingu oraz warunki wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. Co ważne, kalkulator nie tylko w przejrzysty sposób przedstawi miesięczne koszt i osiągalną wartość samochodu, ale też zaproponuje konkretne modele i wyświetli ich dostępność u dealera.

image3-2


Jak podpisać umowę leasingu online?
Samo wyliczenie kosztów to jednak nie wszystko. Kalkulator leasingu połączony z bazą samochodów ułatwia też skorzystanie z konkretnej oferty - od podpisania umowy, aż po dostarczenie pojazdu pod wskazany adres. Jakie warunki trzeba spełniać, aby wziąć leasing na samochód? Aby otrzymać zgodę na podpisanie umowy konieczne będzie pozytywne przejście oceny zdolności kredytowej. Same wymagania uzależnione są bezpośrednio od wartości początkowej wnioskowanego pojazdu, jednak w większości przypadków wystarczą podstawowe informacje o firmie oraz ich weryfikacja w bazach danych.