Wiadomości

  • 10 sierpnia 2022
  • 22 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1891

Zbadaj swoje kości - badanie osteoporozy w Bielsku-Białej

Artykuł sponsorowany:

We wtorek 23 sierpnia do Bielska-Białej ponownie przyjedzie Osteobus - mobilna pracownia densytometryczna, w której możemy zbadać swoje kości.

Osteobus ponownie w Bielsku-Białej - zbadaj swoje kości!
Osteobus


Mobilna pracownia densytometryczna - OSTEOBUS pojawi się 23 sierpnia w następujących lokalizacjach w Bielsku-Biasłej:  • Przychodnia Salutaris, ul. Asnyka 14
  • Przychodnia Kolejowa, ul. Traugutta 12


Zapisy telefonicznie: 512 351 600.Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza! Cena jednego badania wynosi 45 złotych.

Czym jest Osteoporoza i kogo dotyka?Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie.

Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Co to jest densytometria i kto może poddać się badaniu?Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Zapraszamy na badaniaMobilna pracownia densytometryczna - OSTEOBUSBielsko Biała asnyka