Wiadomości

  • 6 sierpnia 2022
  • 7 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 5442

[FOTO] Na Śnieżniku powstaje wieża widokowa. To projekt bielskiej firmy

Na sudeckim Śnieżniku powstaje nowa wieża widokowa. Ciekawostką jest fakt, że wizualizacje obiektu powstały w 2013 roku w Bielsku-Białej, a konkretnie - w Pracowni Architektury "Januszówka". W budowę zaangażowana jest także bielska firma Helipoland.Nowa wieża widokowa na Śnieżniku powstaje w miejscu, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu stał obiekt podobnego typu. Wieża Na Śnieżniku im. cesarza Wilhelma I, bo o niej mowa, została wybudowana w latach 1895-1899 i istniała tam do 1973 roku.

Budowa wieży widokowej na Śnieżniku - lipiec 2022 · fot. Marek Ogrodzki / Helipoland.com


- Całkowita wysokość Wieży na Śnieżniku to 33,5 metra. Dwie cylindryczne wieże z platformami widokowymi na wysokości 17,4 metra i 29,9 stanowiły charakterystyczny punkt orientacyjny. Wejście znajdowało się w większej wieży i prowadziło do wysokiej na 5 metrów sali której nadano nazwę Hali pamięci cesarza Wilhelma I. Wąskie i zwieńczone łukami okna rozświetlały salę o średnicy 8 metrów. Wewnątrz znajdowało się popiersie cesarza o wysokości 1,23 m oraz tablica pamiątkowa poświęcona budowniczym - możemy przeczytać na stronie internetowej http://www.wiezanasniezniku.pl.

Budowa wieży widokowej na Śnieżniku - lipiec 2021 · fot. Bartłomiej Sidorczuk / Helipoland.com


- Kilka lat po zniszczeniu wieży na Śnieżniku uznano to działanie za bezsensowne i zaczęto mówić o konieczności odbudowy wieży widokowej celem przywrócenia atrakcyjności turystycznej szczytu. Temat odbudowy powracał co kilka lat, zawsze budząc wiele kontrowersji, głównie ze względu na położenie w obrębie rezerwatu przyrody i trudności związane z dostarczaniem surowców i sprzętu na szczyt w poszanowaniu środowiska naturalnego - dodają autorzy strony.Warto dodać, że wybrany kilka lat temu projekt odbudowy wieży, przygotowany przez Pracownię Architektoniczną "Januszówka" z Bielska-Białej. - W uzasadnieniu wyboru projektu architektonicznego podkreślano, że koncepcja, którą wybrano była najbardziej zbliżona charakterem i skalą do oryginalnej wieży, a na jej korzyść przemawiał także najkorzystniejszy dla środowiska wariant budowy, możliwy do zaakceptowania przez Wojewódzką Radę Ochrony Przyrody - czytamy na witrynie poświęconej wieży widokowej na Śnieżniku.

Wieża widokowa na Śnieżniku - wizualizacje · fot. Pracownia Architektury "Januszówka"

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.