bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 893

ZPiT Beskid we Francji. Wziął udział w międzynarodowym festiwalu

Pod koniec lipca Zespół Pieśni i Tańca BESKID z Domu Kultury Włókniarzy przebywał w centralnej Francji na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym - w 58. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Interfolk”.

ZPiT Beskid we Francji. Wziął udział w międzynarodowym festiwalu
ZPiT Beskid we Francji. Wziął udział w międzynarodowym festiwalu · fot. MDK Bielsko-Biała


Festiwal odbył się w urokliwym francuskim mieście Le Puy-en-Velay, a wystąpiły podczas niego zespoły ludowe z kilku krajów: Chile, (galicyjskiej części) Hiszpanii, Madagaskaru, Słowenii, Tahiti (terytorium zamorskie Francji, wchodzące w skład tzn. Polinezji Francuskiej), Francji i Polski.

Tancerze ZPiT BESKID oraz muzycy z towarzyszącej im Góralskiej Kapeli Beskid mieli wiele sposobności, żeby zaprezentować swoje umiejętności - w niektórych dniach koncertowali nawet po trzy razy, zarówno na wolnym powietrzu, jak i w przestrzeniach zamkniętych. Dzięki licznym animacjom na ulicach miejscowości goszczących Beskid (w samym Le Puy-en-Velay i w mniejszych, rozlokowanych po sąsiedzku) spotkania z odbiorcami przybierały bardzo ciekawe oblicze, kiedy widzowie zostawali wciągnięci do wspólnej zabawy.

Zespół prezentował się w repertuarze opartym przede wszystkim na regionie beskidzkim, z uwzględnieniem Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Sądeckiego, jak i o tańce narodowe oraz ludowe z okolic Łowicza i Lublina, ze scenkami choreograficznymi i groteskami tanecznymi.

ZPiT BESKID został wyróżniony spośród innych zespołów - wraz z formacją z Chile - zaproszeniem do udziału w galowym koncercie w Teatrze w Le Puy-en-Velay, wieńczącym Festiwal. Podkreślano bogactwo programu artystycznego oraz wysoki poziom prezentacji i piękno kostiumów. Zwracano uwagę na naturalność tancerzy i muzyków, czyli autentyczną radość z tańczenia, śpiewania i muzykowania, którą nasi artyści dzielili się z odbiorcami.

mp / bielsko.info
źródło: Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.