bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 252

Jak założyć swoje pierwsze akwarium krok po kroku?

Materiał partnera:

Akwarystyka to hobby, które może całkowicie pochłonąć i sprawić, że dbanie o podwodny świat będzie ważnym elementem naszego życia. Sam zapał jednak nie wystarczy - gdyż potrzebna jest wiedza, jak założyć akwarium krok po kroku oraz bez jakiego sprzętu i akcesoriów nie sposób utrzymać ryby i wodne stworzenia w doskonałej kondycji i zdrowiu. Utworzyliśmy krótki poradnik, który możemy nazwać: Moje pierwsze akwarium.

Jak założyć swoje pierwsze akwarium krok po kroku?Akwarystyka - od czego zacząć?  • Zbiornik


Nie sposób wyobrazić sobie wodnego akwarium bez zbiornika, który jest absolutną podstawą do rozpoczęcia swojej przygody z hodowlą wodnych stworzeń. Wbrew pozorom nie warto na start kupować małego akwarium, gdyż na niewielkiej powierzchni o wiele trudniej zadbać o komfort ryb oraz utrzymać czystość w zbiorniku. Optymalnym będzie zakup średniej wielkości zbiornika o pojemności od 40 litrów wzwyż, dokładnie planując, ile ryb i jakie gatunki w nim zamieszkają. Nie bez znaczenia jest także kształt akwarium - w prostokątnym bez problemu zamontujesz niezbędny sprzęt, są one również najprostsze w utrzymaniu czystości.

Po otrzymaniu zbiornika dokładnie przemyśl to, gdzie go postawisz. Tu znaczenie ma nie tylko sam mebel, który musi być odporny na działanie wody, solidny i dobrze wyprofilowany, ale także miejsce, gdzie zlokalizujesz w pomieszczeniu swoje akwarium. Unikaj miejsc zbyt nasłonecznionych, znajdujących się blisko grzejnika, a także takich, w których panuje przeciąg i nadmierny ruch. Wybierz zaciemnione miejsce, gdyż akwarium i tak wymaga użycia dodatkowych źródeł światła.

  • Oświetlenie


Najbardziej ekonomiczną i przyjazną formą oświetlenia akwarium są lampy LED, które charakteryzują się dużą żywotnością oraz są bezpieczne dla organizmów wodnych, nie podnosząc temperatury wody, ani nie drażniąc wrażliwych gatunków ryb. Warto zdecydować się na oświetlenie z możliwością sterowania barwą i nasileniem światła, co nie tylko daje wspaniały efekt wizualny podczas podglądania wodnego świata, ale także pozwala rybom na odpoczynek i relaks.

  • Filtry


Nawet początkujący akwaryści muszą znaleźć sposób, jak oczyszczać wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych i biologicznych. Bez odpowiedniego filtra zamontowanego wewnątrz zbiornika lub poza nim ryby nie będą miały możliwości zdrowego rozwoju. Kupując swój pierwszy filtr, zwróć uwagę na jego wydajność oraz to, czy aby nie pracuje zbyt głośno. Koniecznie pamiętaj, że większość filtrów wymaga wymiany wkładów i regularnego czyszczenia, więc jednorazowy montaż nie wystarczy, aby skutecznie i niezawodnie filtrować wodę w akwarium.

  • Grzałka z termostatem


Regulacja temperatury wody i jej kontrola to jedne z najważniejszych zadań każdego akwarysty. Bez grzałki z termostatem i termometrem nie sposób wyobrazić sobie żadnego zbiornika, w którym zamieszkują wodne stworzenia. Wiele grzałek pełni również rolę chłodziarki, dlatego warto już na starcie zainwestować w bardziej rozbudowane urządzenie typu 2w1.

  • Napowietrzacz


Urządzenie to ma na celu dostarczyć tlen bezpośrednio do wody, co znacznie poprawia warunki do hodowania ryb, a także roślin wodnych. Napowietrzacz wytwarza niewielkie bąbelki, które nie tylko dotleniają, ale także wzmagają ruch wody. Napowietrzacz szczególnie zalecany jest w średnich i dużych akwariach z mniejszą ilością roślin, lecz jego użycie poprawi stan wody również w małych zbiornikach.

  • Dekoracje


Zadaniem dekoracji jest nie tylko cieszenie naszego oka, ale także wzbogacenie podwodnego życia hodowlanych ryb akwariowych. Sztuczne kamienie, rośliny czy takie dodatki jak tło akwarystyczne tworzą klimat zbiornika, sprawiając, że jest ono prawdziwą ozdobą wnętrza. Kupując dodatki, możesz postawić na własną kreatywność lub stworzyć aranżację według określonych stylów akwarystycznych.

  • Zwierzęta


Gdy skompletujemy już wyprawkę, czas na zaproszenie do akwarium wodnych stworzeń, dla których nasz zbiornik stanie się nowym domem. Na start warto zakupić mniej osobników, a także postawić na mniej agresywne i prostsze w hodowli gatunki. Koniecznie upewnij się, jakie warunki musisz im stworzyć i które ryby mogą przebywać w tym samym zbiorniku.

Gdzie skompletować sprzęt i dodatki do pierwszego akwarium?Zachęcamy, aby już na starcie swojej przygody z akwarystyką poszukać sprawdzonego sklepu, który stworzony jest przez pasjonatów tego zajęcia. Warto sprawdzić cały asortyment, nawet jeśli na tym etapie nie będziesz potrzebował zaawansowanych narzędzi, ważne, aby sklep posiadał duży i bogaty asortyment, także dla osób bardziej wtajemniczonych w akwarystykę. Godnym polecenia sklepem akwarystycznym online jest Aquario, w którym dostępne jest absolutnie wszystko, aby rozpocząć i kontynuować swoją przygodę z tym niezwykle pasjonującym hobby.