Wiadomości

  • 18 lipca 2022
  • 19 lipca 2022
  • wyświetleń: 13219

Mateusz Morawiecki w Bielsku-Białej o pieniądzach dla regionu

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek, 18 lipca Bielsko-Białą. Spotkanie odbyło się w delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wizyta premiera PR w delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 18.07.2022 · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


W Bielsku-Białej odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi powiatów bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego, w którym wzięli udział, oprócz premiera Morawickiego, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Wydarzenie była okazją do przedstawienia planów związanych z realizacją Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, zakres wsparcia regionu i biznesu oraz rozwoju subregionu południowego.

- W tych trudnych okolicznościach w jakich dzisiaj przyszło nam działać, aby przemóc te wszystkie złe siły, które wokół nas się zgromadziły czyli wojna na Ukrainie, wysokie ceny surowców, zagrożenie, bezpieczeństwo, stabilność, raczej brak stabilności, inflacja, wysokie ceny, wysokie ceny surowców pod kątem różnych robót, które też i Wy przecież planujecie. To wszystko spoczywa na naszych barkach, ale co to znaczy na naszych - na naszych, czyli na barkach władzy publicznej, a władzą publiczną jest zarówno władza rządowa, centralna jak i władza samorządowa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Samorządowcy poznali założenia Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, zakres wsparcia regionu, biznesu oraz rozwoju Śląska. Jak podkreślił Śląski Urząd Wojewódzki, w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020 jednostki samorządu terytorialnego są kluczowym beneficjentem środków unijnych dostępnych w regionalnych programach operacyjnych. Podczas spotkania minister Puda podsumował osiągnięcia samorządu województwa śląskiego pod względem korzystania z Funduszy Europejskich.

- Wdrażanie Funduszy Europejskich wymaga ścisłej współpracy z samorządami. W przypadku Śląska te działania przebiegają wzorowo Władze samorządowe Podbeskidzia z sukcesem wykorzystują środki po to, by zwiększyć konkurencyjność subregionu i wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców. Szczególnie aktywnie wspierają działania z zakresu transportu, badań i rozwoju ( B+R), innowacji i przedsiębiorczości. Poprzez inwestowanie w rozwój infrastruktury drogowej, rozbudowę sieci kanalizacji, gazowniczej czy internetowej stwarzają lepsze warunki dla potencjalnych inwestorów - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

- Efektem dobrej współpracy władz samorządowych i rządu w realizacji polityki rozwoju w polskich regionach jest podpisany w czerwcu kontrakt programowy dla województwa śląskiego na lata 2021-2027. To umowa, która będzie stanowić podstawę do negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Program gwarantuje regionowi ponad 5 mld euro - czyli ponad 23 mld zł - zwrócił uwagę Śląski Urząd Wojewódzki.

Z kolei jak poinformował powiat bielski, samorządowcy z południa naszego województwa dziękowali za wsparcie otrzymywane w ramach programów rządowych, m.in. Polskiego Ładu i dzielili się swoimi obawami. W wielu gminach bowiem jest problem z pieniędzmi na tzw. wkład własny. Kłopoty na rozpoczętych już budowach wynikają z galopujących cen materiałów budowlanych. Premier Morawiecki zapowiedział uelastycznienie przepisów finansowych dla samorządów.

ar, mp / bielsko.info

źródło: Powiat Bielski, Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.