Wiadomości

  • 5 lipca 2022
  • wyświetleń: 790

Księgowość dla IT - o czym warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Na polskim rynku z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej firm z branży IT. To nie tylko różnej wielkości nowoczesne przedsiębiorstwa, ale również jednoosobowe działalności gospodarcze zakładane przez informatyków i programistów. Nie potrzebują one prowadzenie rozbudowanych ksiąg rachunkowych. Wystarczająca będzie dla nich księgowość uproszczona. Jak zatem zaplanować nowoczesną księgowość IT?

Księgowość dla IT - o czym warto wiedzieć?


Formalności ograniczone do minimumKsięgowość uproszczona to ewidencja podatkowa pozwalająca ustalić podstawy opodatkowania, dzięki którym firma może obliczyć wysokość swoich zobowiązań. Daje wiele korzyści zwłaszcza mikro i małym firmom. To przede wszystkim prostota oraz zdecydowanie niższe koszty usług rachunkowych. Ten rodzaj ewidencji skupia się głównie na przychodach i kosztach, pomijając przepływy pieniężne i towarowe. Ewidencjonuje się natomiast majątek trwały. Mogą ją jednak stosować głównie właściciele niedużych przedsiębiorstw prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz większości spółek osobowych.

Polskie prawo uzależnia możliwość prowadzenia księgowości uproszczonej od przychodu - nie może to być więcej niż 2 mln euro rocznie w przeliczeniu na złotówki. W tym przypadku konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów, choć jedynie dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, albo też księgi przychodów i rozchodów - w przypadku firm płacących podatek liniowy lub rozliczających się przy pomocy skali podatkowej. Czasem potrzebna jest tu również ewidencja środków trwałych lub prowadzenie rejestrów VAT.

Internetowe biuro rachunkowe - księgowość na miarę naszych czasówSpecjaliści z branży IT to najczęściej ludzie, którzy nie zajmowali się wcześniej rachunkowością. Dlatego jest im zwykle potrzebne profesjonalne wsparcie w tym zakresie.

Biorąc jednak pod uwagę, że są to również osoby nowoczesne, kreatywne i na co dzień korzystające z najnowszych zdobyczy technologii, to również ich księgowy powinien dotrzymać im kroku. Takie działalności korzystają chętnie z usług internetowych biur rachunkowych, takich jak Podatkomat (który umożliwia zdalną obsługę swoich klientów).

Księgowość internetowa nie wymaga przywożenia każdej faktury do biura rachunkowego. Pozwala natomiast na przesyłanie wszystkich dokumentów online, bez konieczności opuszczania siedziby swojej firmy. Umożliwia także całodobowy wgląd do dokumentacji z każdego miejsca na świecie. Wystarczy, że przedsiębiorca będzie miał połączenie z internetem.

Pomocna może być także specjalna aplikacja, jaką klienci biura rachunkowego mają do dyspozycji - znacznie ułatwia szybki kontakt z dedykowanym księgowym. Dzięki niej można w prosty sposób wystawić również faktury oraz mieć całodobowy dostęp do wszystkich swoich dokumentów.

Rozliczenia z uwzględnieniem potrzeb przedsiębiorstw ITInternetowe biuro umożliwia także prowadzenie wszelkich rozliczeń podatkowych w formie elektronicznej. Księgowość dla programisty lub informatyka powinna umożliwić skorzystanie m.in. z ulgi IP Box, która jest przeznaczona m.in. dla specjalistów IT. Dzięki niej mogą oni uzyskać preferencyjną stawkę podatku przy tzw. kwalifikowanych prawach własności intelektualnej. Ma to tym większe znaczenie, że regulacje prawne wprowadzone przez Polski Ład umożliwiają obecnie jednoczesne skorzystanie zarówno z ulgi IP Box, jak i ulgi B+R, czyli na badania i rozwój. Druga z ulg pozwala teraz na odliczenie od podatku nie 100%, ale aż 200% kosztów kwalifikowanych poniesionych na projekty badawczo-rozwojowe.