bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 czerwca 2022
  • wyświetleń: 215

Sporty wodne - co wybrać na początek? Jakie dyscypliny są najpopularniejsze?

Materiał partnera:

W sezonie wakacyjnym mnóstwo osób wybierze się nad ocean, jezioro czy inne miejsca położone nad akwenem. Wówczas warto urozmaicić swój wypoczynek, wybierając jeden ze sportów wodnych. Wśród nich jest wiele dyscyplin, które nie wymagają większych przygotowań, za to gwarantują mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnych wrażeń dla całej rodziny.

Whitpress


Leżenie i opalanie się na plaży jest oczywiście bardzo przyjemne. Pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Jednak przebywając nad wodą warto spędzić ten czas również aktywnie. Zwłaszcza że wiele sportów zapewnia sporo radości i umożliwia poznanie tych miejsc z zupełnie innej perspektywy. Co zatem wybrać na początek?

Deska SUP, czyli hit tego sezonuSUP, czyli Stand Up Paddle to aktywność, która w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, zdobywając również pokaźne grono zwolenników w Polsce. Skąd tak duży fenomen SUP? Przede wszystkim jest to jeden z najłatwiejszych sportów wodnych, który wymaga właściwie jedynie umiejętności pływania. SUP mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Nie trzeba wykazywać się przy tym ponadprzeciętną kondycją czy wytrenowaniem. SUP polega na pływaniu na specjalnej desce przy użyciu wiosła. Jest ona na tyle długa i szeroka, że utrzymanie równowagi nie stanowi żadnego problemu. Docelowo użytkownik przyjmuje pozycję stojącą, ale w czasie pływania można robić przerwy, zmieniając ją na leżącą czy siedzącą.

Sporty wodne co wybrac


Deski SUP dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Wybierając właściwy wariant, należy uwzględnić preferowany styl i stopień zaawansowania. Rodzice mogą sięgać także po duże modele, które umożliwiają pływanie z dziećmi. Deskę można wyposażyć w dodatkowe akcesoria jak choćby specjalne siedzisko czy silnik elektryczny. Ciekawym rozwiązaniem są deski SUP pompowane, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca i swobodnie zmieszczą się nawet w niewielkim bagażniku. Osoby posiadające możliwość przewożenia większego sprzętu mogą postawić na wersje sztywne, które od razu nadają się do pływania.

SUP stanowi również idealne przygotowanie do bardziej wymagających dyscyplin z deską jak windsurfing, kitesurfing czy wing foil. Jest jednak znacznie bezpieczniejszy i można uprawiać go niemal wszędzie. Bez oczekiwania na specjalne warunki czy silniejszy wiatr.

Snorkeling - poznawanie podwodnego świataSnorkeling to aktywność, która pozwala obserwować faunę i florę znajdującą się pod wodą. A trzeba przyznać, że w wielu miejscach na świecie bywa ona fascynująca. Snorkeling jest masowo uprawiany w akwenach, w których przejrzystość wody gwarantuje odpowiednią widoczność. Wiele osób wybiera się w tym celu np. do Chorwacji. Długie wybrzeże Morza Adriatyckiego oferuje możliwość podziwiania wspaniałych raf koralowych, a także wielu ciekawych gatunków zwierząt - egzotycznych ryb, jeżowców, krabów, meduz, ośmiornic czy delfinów. Wśród miłośników snorkelingu popularnością cieszy się także Portugalia. Krystalicznie czysta woda Oceanu Atlantyckiego pozwala tam bez przeszkód obserwować podwodny świat, w którym znajdują się robiące niesamowite wrażenie ukwiały czy homary żyjące w swoim naturalnym środowisku.

https://sportano.pl/sport/sporty-wodne


Snorkeling to dyscyplina dostępna dla każdego. W podstawowym wariancie wymaga jedynie użycia specjalnej maski oraz fajki, zwanej także snorkelem. Wyróżniamy dwa rodzaje masek: pełnotwarzową oraz modele zasłaniające jedynie oczy i nos. Pierwszy wariant gwarantuje szeroki kąt widzenia i jest zdecydowanie bardziej komfortowy, umożliwia bowiem swobodne oddychanie przez nos i usta. Zaletą drugich jest zazwyczaj niższa cena.

Wyposażenie do snorkelingu można uzupełnić także o profesjonalne płetwy, dzięki którym poruszanie się blisko tafli wody jest dużo łatwiejsze. Zawodowcy często decydują się także na koszulki z filtrem UV, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i poparzeniem lub specjalne pianki, które umożliwiają pływanie nawet w niższych temperaturach.

Sporty wodne co wybrac


Więcej emocji? Odpowiedzią jest wakeboardDecydując się na wakacyjny wyjazd często chcemy doświadczyć i spróbować czegoś nowego. Czegoś, co zagwarantuje sporo wrażeń i pozytywnych emocji oraz wspomnienia na całe życie. W takim przypadku idealnym wyborem będzie wakeboard. To sport wodny, który polega na pływaniu na specjalnej desce, trzymając się przy tym liny przymocowanej do motorówki lub wyciągu. W wakeboardzie surfer osiąga znaczne prędkości, dochodzące nawet do 60 km/h. To dyscyplina, która jest dość łatwa do opanowania. Zwłaszcza pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Poza tym wiele wakeparków posiada wszelkie zabezpieczenia i opiekę ratowników, dzięki czemu nawet pierwsze wywrotki nie stanowią żadnego zagrożenia.

Wakeboard można uprawiać w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Wakeparki dostępne są w wielu wakacyjnych kurortach, ale także w miastach, które nie są położone nad morzem czy jeziorem. Na początku można wypożyczyć sprzęt i w ten sposób spróbować swoich sił. Jednak wakeboard jest zwykle bardzo wciągający. Dlatego wiele osób decyduje się na wybór profesjonalnych desek, butów i kasków, dzięki którym może wnieść swoją aktywność na jeszcze wyższy poziom. A trzeba przyznać, że wakeboard może być bardzo widowiskowy. Wszystko dzięki przejazdom na sliderach i rampach, które umożliwiają wykonywanie ewolucji, trików i wyskoków.