bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • wczoraj, 09:08
 • wyświetleń: 190

Szkolenia online - jakie mają wady i zalety?

Materiał partnera:

Szkolenia online nie są już niczym wyjątkowym. Wielu osobom bardzo się to podoba, choć zdecydowanie nie każdy rozumie „modę” na wirtualne dokształcanie, szkolenia online i szkolenia e-learning. Jest to związane z tym, że taka forma szkolenia ma zarówno zalety, jak i wady. Poznaj je poniżej!

Whitpress


Szkolenia online - zaletySzkolenia online mają wiele zalet praktycznych. Zapewniają łatwy dostęp do wiedzy, ponieważ można w nich uczestniczyć z dowolnego zakątka globu. Ponadto są:
 • efektywniejsze czasowo - ze względu na brak konieczności dojazdu,
 • tańsze w realizacji - ze względu na brak konieczności wynajmu sali, organizacji noclegu, dojazdu, cateringu itp.,
 • wygodne ze względu na możliwość uczestnictwa z dowolnego miejsca,
 • świetne dla introwertyków i osób nieśmiałych, które chcą unikać bezpośredniego kontaktu z innymi kursantami.


Ponadto dają możliwość łatwego dopasowania treści do uczestników. Niektóre szkolenia online (realizowane w formie e-learningu) dają też możliwość przyswajania wiedzy we własnym tempie, dzięki czemu są świetne między innymi dla osób narzekających na brak czasu.

Dobrze zorganizowane szkolenia online są tak samo skuteczne i ciekawe jak szkolenia stacjonarne. To właśnie, dlatego wciąż zyskują na popularności. Oczywiście często szkolenie online wymaga innego podejścia do przygotowania programu szkolenia oraz zajęć, uwzględnienia większej liczby przerw na odpoczynek, wplecenia w program materiałów interaktywnych, ale bez wątpienia można zapewnić wysoką efektywność szkolenia online.

"Rozwój rynku szkoleń online będzie postępował bardzo szybko. Bariera zaufania do szkoleń online została przełamana w okresie pandemii i dzisiaj szkolenia online są najszybciej rosnącym segmentem rynku edukacyjnego." - mów Anna Gajewska z portalu Szkolenia-News.pl.

Szkolenia online - wadyMożna jednak zauważyć również pewne wady, jakimi charakteryzują się szkolenia online. To przede wszystkim:

 • brak preferowanego przez niektórych osobistego kontaktu z trenerem,
 • większa trudność przyciągnięcia i utrzymania uwagi uczestników / problemy z koncentracją
 • ograniczenia w zakresie zajęć praktycznych - nie każdy temat nadaje się na szkolenie online ze względu na konieczność zobaczenia czy zbadania czegoś na żywo,
 • większe trudności w prowadzeniu dyskusji ćwiczeń oraz integracji między uczestnikami,
 • ryzyko pojawienia się problemów technicznych.


Trzeba jednak zaznaczyć, że odpowiednio dobrane narzędzia pozwalają wyeliminować niektóre wady szkolenia online lub ograniczyć ryzyko ich występowania. Rozwój narzędzi do prowadzenia szkoleń online jest bardzo szybki, dzięki czemu mogą one stać się coraz ciekawsze i jednocześnie niezawodne od strony technicznej.

Coraz częściej mówi się, że szkolenia online wkrótce wkroczą w erę rzeczywistości rozszerzonej. Jak takie szkolenie online będzie wyglądało? Zamiast logować się do wirtualnej sali szkoleń w programie Microsoft Teams, Zoom czy Webex, będziemy zakładać specjalne gogle pozwalające nam znaleźć się w trójwymiarowej przestrzeni szkoleniowej. Tego typu rozwiązanie sprawi, że wrażenia z uczestnictwa w tego typu szkoleniu będą podobne do tych towarzyszących nam podczas tradycyjnego szkolenia w sali wykładowej.

Gdzie znaleźć szkolenia online?Niezależnie od minusów, coraz więcej osób wybiera wirtualną naukę, która pozwala w łatwy sposób poszerzać horyzonty. Jeśli jesteśmy gotowi do wypróbowania tej formy szkolenia warto sprawdzić jakie szkolenia online dostępne są w ofercie i porównać je z tradycyjnymi szkoleniami. Możemy to zrobić korzystając z bazy szkoleń stacjonarnych i internetowych dostępnej na https://eventis.pl/szkolenia. Czym jest baza szkoleń online? To taki internetowy katalog szkoleń organizowanych przez setki różnych organizatorów, zarówno osoby prywatne, stowarzyszenia i fundacje, szkoły i uczelnie wyższe, aż po profesjonalne firmy szkoleniowe. Znajdziemy w nim zarówno szkolenia online na żywo, jak też e-learningowe. To rodzaj szkolenia online, które wykupując pozwala nam otrzymać dostęp do materiałów szkoleniowych na platformie do zdalnego nauczania. Materiały mają postać prezentacji, wykładów nagranych w formie filmów wideo, ćwiczeń, tekstów do samodzielnego zapoznania, quizów itp. Zaletą takiego szkolenia online jest możliwość realizowania programu we własnym tempie i dogodnym dla nas czasie.

Baza szkoleń online zawiera nie tylko szkolenia internetowe, ale również tradycyjne szkolenia realizowane w całej Polsce. Gros tych szkoleń realizowanych jest w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Gdańsk, Łódź czy Szczecin, ale bez trudu znajdziemy szkolenia również w mniejszych miastach i miejscowościach.

Dzięki temu, że w jednym miejscu zebrano szkolenia zdalne oraz szkolenia tradycyjne możemy porównać ich ofertę i samodzielnie zdecydować, która forma jest dla nas najlepsza. Niebagatelne znaczenie ma również możliwość porównania programu zajęć oraz cen, zwłaszcza że ceny szkolenia stacjonarnego i szkolenia online mogą znacząco się różnić z powodów, o których pisaliśmy już wyżej. Oczywiście nie zawsze warto kierować się tylko ceną zapisując się na szkolenie, ale nie ma co ukrywać, że budżet wciąć stanowi jedno z najważniejszych kryteriów wyboru dla uczestników szkoleń.