bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2396

Rondo w Hałcnowie zmieni swoje oblicze

To jedno z najstarszych w mieście skrzyżowań z ruchem kołowym. Rondo w Hałcnowie zostanie zmodernizowane. Podejmie się tego prywatny inwestor, który zamierza w tym rejonie postawić market.

Teren, na którym zostanie przeprowadzona inwestycja
Teren, na którym zostanie przeprowadzona inwestycja · fot. Google Maps


W Hałcnowie, na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia-Janowicka-Hałcnowska, od kilkunastu lat funkcjonuje rondo, zbudowane jako jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w mieście - przypomniał radny Bronisław Szafarczyk.

- Jak pisałem wówczas w audycie bezpieczeństwa ruchu drogowego, „jego największą zaletą jest to, że jest". Zdecydowanie poprawiło ono warunki i bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, którego ówczesny kształt był bardzo kolizyjny. Jednak uwarunkowania terenowe i własnościowe, a także wysokościowe, nie pozwoliły na zastosowanie rozwiązań, jakie prawidłowe rondo powinno posiadać. Po latach okazuje się, że rosnące natężenia ruchu i ich rozkład kierunkowy powodują, iż zdolności przepustowe ronda zostały wyczerpane - stwierdził samorządowiec.

Jak podał, „badania i oceny specjalistów z Politechniki Krakowskiej wykazują, że niezbędna jest jego przebudowa w celu dostosowania geometrii do wymagań obecnych warunków ruchowych”.

- Tajemnicą poliszynela jest, że istnieje inwestor zamierzający zagospodarować sąsiednią działkę i prowadzić na niej działalność handlowo-usługową, a przy tym przebudować lokalny układ drogowy, w tym przedmiotowe rondo. Opracowana jest też stosowna, drogowa dokumentacja projektowa, obejmująca te zmiany. Miejscowa społeczność jest bardzo zainteresowana tymi planami, a udrożnienie układu drogowego bardzo pożądane - podkreślił radny.

I skierował do władz miasta pytania, m.in. o plany prywatnego inwestora odnośnie zagospodarowania działki, a przede wszystkim planów przebudowy lokalnego układu drogowego.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia poinformował, że na nieruchomości położonej przy skrzyżowaniu ulic: Wyzwolenia, Hałcnowskiej, Janowickiej, inwestor prywatny planuje budowę inwestycji niedrogowej, polegającej na budowie obiektu handlowego.

- Wobec tego, inwestor ten został zobligowany do dokonania rozbudowy i przebudowy istniejącego układu dróg publicznych, z których będą korzystać klienci i dostawcy przedmiotowego budynku handlowego. Obecnie trwają prace nad ostateczną formą umowy cywilno-prawnej, jaka zawarta zostanie pomiędzy Miastem Bielsko-Biała a inwestorem prywatnym - podał wiceprezydent.

Z informacji Ratusza wynika, że w zakres robót drogowych, wchodzić będzie m.in. : rozbudowa skrzyżowania ulic: Wyzwolenia/Hałcnowska/Janowicka, poprzez m.in. budowę dodatkowego pasa ruchu w ciągu ul. Wyzwolenia (z kierunku południe-wschód), przebudowę wyspy centralnej ronda, przebudowę wszystkich wlotów ulic dochodzących do tego skrzyżowania; budowa półotwartej zatoki autobusowej wzdłuż wschodniej krawędzi ul. Wyzwolenia; przebudowa zatoki autobusowej wzdłuż zachodniej krawędzi ul. Wyzwolenia; rozbudowa skrzyżowania ulic Wyzwolenia/Józefa Braka; rozbudowa skrzyżowania ulic Józefa Braka/Agronomówka; budowa odcinka ul. Józefa Braka, pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Wyzwolenia i ul. Agronomówka; budowa kanalizacji deszczowej w ciągu ulic: Józefa Braka i Agronomówka, na odcinkach objętych inwestycją; budowa dodatkowego pasa wyłączenia z ruchu z ul. Wyzwolenia (jezdnia w kierunku wschodnim), a także wykonanie nasadzeń zieleni wysokiej.

Jak dodał wiceprezydent Kucia, realizacja inwestycji może nastąpić w połowie 2023 roku.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.