Wiadomości

  • 6 czerwca 2022
  • wyświetleń: 786

Wynajem czy zakup magazynu - na co się zdecydować?

Materiał partnera:

Przestrzeń do składowania towarów ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wielu firm, szczególnie z branży przemysłowej i handlu. Niestety, nie zawsze wystarczają magazyny, które są do dyspozycji przedsiębiorstwa. Czy w takiej sytuacji lepiej kupić nowy magazyn, czy go wynająć?

Wynajem czy zakup magazynu - na co się zdecydować?


Szybki i łatwy dostęp do towarów składowanych w magazynie ma nierzadko kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania firmy i świadczenia przez nią usług klientom. Odpowiednio zlokalizowany magazyn, który jest do tego pojemny, to istotna kwestia, mogąca decydować o utrzymaniu lub zaburzeniu łańcucha dostaw albo produkcji. Trudna sytuacja pojawia się wtedy, gdy w dotychczas użytkowanych magazynach zaczyna brakować miejsca i trzeba szybko pozyskać nową przestrzeń. Wtedy najczęściej są brane pod uwagę dwa rozwiązania: zakup nowego magazynu lub jego wynajem.

Czy warto kupić gotowy magazyn?Przyjrzymy się najpierw pierwszej opcji. Czy warto rzeczywiście kupić magazyn na własność? Takie rozwiązanie ma oczywiście zalety, ale ma i wady. Zacznijmy od tego, że własnym magazynem można dowolnie dysponować i nie trzeba się martwić, że kończy się umowa na wynajem. Z drugiej strony problem może się pojawić, gdy potrzebna jest szybko przestrzeń magazynowa. Nie zawsze można od razu znaleźć odpowiedni magazyn i to w dobrej lokalizacji. Może się także okazać, że co prawda jest magazyn, ale wymaga generalnego remontu. Warto wybrać zakup magazynu, gdy taka przestrzeń nie jest potrzebna szybko i firma ma rzeczywiście wolne środki na inwestycję.

Wynajem magazynów - dlaczego warto?Alternatywą jest np. https://www.7rsa.pl/. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim małe i średnie firmy, chociaż nie brakuje również dużych przedsiębiorstw stawiających na przestrzeń magazynową do wynajęcia. Taka opcja jest o tyle dobra, że jest najszybsza. Istotne jest także to, że można bez problemu znaleźć magazyn spełniający wszystkie wymagania. Do tego wynajem można potraktować jako rozwiązanie krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Z wynajmowanej przestrzeni magazynowej można korzystać równie dobrze kilka miesięcy, jak i kilka lat. Taka opcja oznacza, że nie trzeba utrzymywać budynku czy zaciągać kredytu na zakup magazynu. Jedyne koszty to opłata za wynajem.

Od kogo wynająć magazyn?Gdzie szukać magazynu na wynajem? Jakie firmy oferują tego typu usługi? Bez problemu można znaleźć podmioty, które wręcz się specjalizują w wynajmie przestrzeni magazynowej. Obsługują one zwykle bardzo różne firmy. Mało tego, takie podmioty oferujące magazyny na wynajem zwykle mają w swoim portfolio nowoczesne, uniwersalne, a coraz częściej również ekologiczne budynki magazynowe. Warto szukać powierzchni magazynowych, które są nie tylko nowoczesne, ale i certyfikowane, bezpieczne.

Magazyn gra kluczową rolę w funkcjonowaniu firm handlowych, transportowych i przemysłowych. Gdy kończy się przestrzeń magazynowa, trzeba działać szybko. Wtedy często najlepszym rozwiązaniem okazuje się wynajem magazynu.