bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 czerwca 2022
  • wyświetleń: 449

[FOTO] W Ratuszu można oglądać wystawę "Senat wczoraj i dziś"

W sobotę, 4 czerwca w bielskim Ratuszu odbyła się konferencja poświęcona inauguracji wystawy "Senat wczoraj i dziś - w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP". Wystawę można oglądać do 15 czerwca w holu głównym Ratusza.

Konferencja poświęcona inauguracji wystawy "Senat wczoraj i dziś - w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP" - 4.06.2022 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM BB


W sobotę, 4 czerwca, przypadała 33. rocznica pierwszych wolnych i demokratycznych wyborów do Senatu w 1989 roku. Tego dnia obchodziliśmy również dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewski otworzyli wystawę przygotowaną przez kancelaria izby wyższej parlamentu.

- Chcemy tą wystawą oddać hołd wszystkim senatorów reprezentujących nasz region. Zawsze, gdy myślę o senacie i jego roli, przypominają się mi słowa Andrzeja Frycza Modrzewskiego z 1551 roku, który pisał: Senat jest tym, co pozostałe władze do szlachetnych działań pobudza, od nieuczciwości odwodzi, a namiętności studzi. Dlatego bez rady, opinii i kontroli Senatu nic w Rzeczpospolitej ani poza jej granicami czynić się nie godzi. Dla mnie jako młodego parlamentarzysty te słowa są inspiracją w pracy - stwierdziła senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podkreślił, że senat został powołany, by był izbą spokoju i mądrości. Podkreślił dobrą współpracę pomiędzy samorządem lokalnym a izbą refleksji, jaką jest senat.
Zorganizowana w Ratuszu wystawa przedstawia historię Senatu RP od początku powstania izby do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. Bogato ilustrowana ekspozycja ukazuje najważniejsze fakty z historii izby wyższej polskiego parlamentu, stanowiąc skrócone kompendium wiedzy o Senacie RP.

Warto przypomnieć, że do tej pory nasz region w senacie reprezentowali senatorowie: Maciej Krzanowski, Andrzej Kralczyński, Janusz Okrzesik, Janusz Gałkowski, Rafał Muchacki, Andrzej Kamiński, Mirosława Nykiel i Agnieszka Gorgoń-Komor.

Sto lat temu, 28 listopada 1922 roku, otwarto pierwsze posiedzenie senatu II Rzeczpospolitej Polskiej.
Wystawę można oglądać do 15 czerwca w holu głównym bielskiego Ratusza w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Jej otwarcie zaszczyciła swoją obecnością liczna grupa radnych Rady Miejskiej Bielska-Białej.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.