Wiadomości

  • 3 czerwca 2022
  • wyświetleń: 521

Jak obliczamy BMI?

Materiał partnera:

BMI to współczynnik, z którego pomocą jesteśmy w stanie poddać kontroli stosunek masy ciała do naszego wzrostu. Prawidłowa wartość BMI pozwala przyjąć, że masa naszego ciała jest prawidłowa, co w konsekwencji służy naszemu zdrowiu. Wskaźnik ten posiada jednak kilka wad i nie dla wszystkich jego wynik jest miarodajny. Jak obliczyć BMI? Jak przedstawiają się przedziały BMI ? U kogo kontrola wartości BMI się nie sprawdzi?

Silesia


BMI - jak to obliczyć?Jak obliczamy BMI? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Istnieje bowiem ogólnie przyjęty wzór, który umożliwia obliczenie wartości BMI. W celu obliczenia wartości BMI wystarczy podzielić masę swojego ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wzór ten jest uniwersalny. Można zastosować go zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Należy jednak pamiętać, o tym, że wzrost zawsze podajemy w metrach. Wagę za to w kilogramach. Wzór na BMI przedstawia się następująco:

BMI = masa ciała / wzrost²

Ile wynosi prawidłowe BMI?Sama znajomość wartości BMI jest dla nas bezwartościowa. Brak wiedzy na temat prawidłowej interpretacji wyniku nie pozwala nam odpowiednio zareagować. Zwłaszcza wtedy, gdy otrzymany wynik, jest nieprawidłowy. W tym przypadku pomocna okazuje się tabela wartości BMI. Przy jej pomocy jesteśmy w stanie określić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Przyjmuje się, że w sytuacji, gdy wynik naszego BMI jest niższy, niż 19 to masa naszego ciała jest zbyt niska i cierpimy na niedowagę. Jeśli wynik naszego BMI mieści się w przedziale 19 - 25 to nasza masa jest prawidłowa. W sytuacji, gdy wartość BMI wynosi więcej niż 25, a mniej niż 30, mówimy o nadwadze. BMI pomiędzy 30 a 40 to otyłość. BMI powyżej 40 to otyłość 2 stopnia.

Zarówno niedowaga, jak i znacznie zwiększona masa ciała nie jest dla naszego organizmu normalnym zjawiskiem. Znaczna niedowaga, a także otyłość 2 stopnia to stany, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu. W przypadku, gdy nasze BMI wskazuje wartość wykraczająca poza normę, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Pomoże on nam podjąć odpowiednie kroki w celu unormowania masy ciała. Z dużym prawdopodobieństwem będzie się to wiązało z przeprowadzeniem niezbędnym badań, a także wdrożeniem odpowiedniej diety.

U kogo można stosować normy BMI?Tabela BMI została opracowana z myślą o osobach dorosłych. Wartości wskazywane w tabeli powinny być stosowane tylko i wyłącznie w przypadku zdrowej, dorosłej osoby. Wartości tych nie należy brać pod uwagę w przypadku osób, które uprawiają zawodowo sport. Skład ciała osób, które trenują wyczynowo, w dużym stopniu różni się, od składu masy ciała tych, co tego nie robią. U sportowców na masę ciała w dużej części składa się masa mięśni, gdzie u innej grupy osób będzie to tłuszcz. W związku z tym kierowanie się tabelą BMI u osób trenujących wyczynowo jest niedopuszczalne. Wynik bowiem nie będzie miarodajny.

Wartości przedstawione w tabeli BMI nie są również miarodajne w przypadku kobiet w ciąży, a także dzieci. W przypadku dzieci w celu kontroli masy ciała posługujemy się siatkami centylowymi. Uwzględniają one bowiem także płeć i wiek dziecka. W przypadku kobiet w ciąży sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, dlatego kwestie tą poddaje się tylko i wyłącznie do rozstrzygnięcia przez lekarza.