bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 czerwca 2022
  • wyświetleń: 337

Czym jest kredyt hipoteczny na dom?

Materiał partnera:

Budowa lub zakup domu to duża inwestycja. Na jej sfinansowanie za gotówkę jest w stanie sobie pozwolić tylko niewielki odsetek Polaków. Dlatego większość osób nabywających tego typu nieruchomości korzysta z kredytów nazywanych hipotecznymi. Dowiedz się, czym jest kredyt hipoteczny na dom.

Silesia


Kredyt hipoteczny na dom - jak działa hipoteka?Banki oferują klientom indywidualnym i korporacyjnym różne rodzaje kredytów. Ci pierwsi najczęściej zaciągają kredyty hipoteczne, czyli takie, w których zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które w praktyce sprowadza się do tego, że przy zaprzestaniu przez kredytobiorcę spłacania rat kredytu bank może sprzedać kredytowaną nieruchomość, aby odzyskać swoje pieniądze. Hipoteką można obciążyć prawo własności nieruchomości (w tym gruntów), spółdzielcze prawo do lokalu, prawo do użytkowania wieczystego, prawo do domu jednorodzinnego (w spółdzielni mieszkaniowej). Jest ona wpisywana do księgi wieczystej kupowanej lub budowanej nieruchomości i wygasa wraz z momentem spłaty kredytu.

Czym kredyt hipoteczny na dom różni się od innych produktów kredytowych?Kredyt hipoteczny na dom jest rodzajem kredytu celowego, a więc udzielanego w celu nabycia konkretnego dobra. Najczęściej jest to zakup lub budowa tego typu nieruchomości. Można jednak również zaciągnąć kredyt hipoteczny na dom, który został już wybudowany - np. w celu jego rozbudowy, remontu czy wyposażenia. Cele te są jednak zawsze ściśle określone w umowie kredytowej, a przymiotnik „hipoteczny” oznacza, że nieruchomość stanowi zabezpieczenie banku na wypadek, gdyby kredytobiorca przestał płacić należne raty.

Duża różnica pomiędzy kredytem hipotecznym na dom a innymi rodzajami kredytów, w szczególności np. kredytem gotówkowym, polega również na warunkach udzielanych przez bank. Nieruchomość stanowi bardzo dobre zabezpieczenie, dlatego bank, udzielając tego typu kredytu, nie ryzykuje zbyt wiele. W związku z tym może zaoferować kredytobiorcy korzystniejsze warunki. Dlatego oprocentowanie i marża kredytów hipotecznych są wyraźnie niższe niż przy kredytach gotówkowych, a zdolność kredytowa klienta wyższa. Należy jednak pamiętać, że warunki róznnią się pomiędzy bankami, dlatego warto się postarać, aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny (sprawdź oferty na finanse.rankomat.pl).

Kredyt hipoteczny na dom - ile i na jak długo można pożyczyć?Maksymalna kwota udzielanego kredytu zależy od wyliczonej przez bank zdolności kredytowej kredytobiorcy. Jest ona ustalana indywidualnie przede wszystkim na podstawie zarobków i zobowiązań finansowych, ale również na przykład wieku czy formy zatrudnienia. O wysokości kredytu decyduje też wartość nieruchomości. Obecnie w zasadzie nie da się pozyskać kredytu hipotecznego na dom bez wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% wartości nieruchomości. Bank może więc pokryć maksymalnie 90% kosztów budowy, ale dokładne warunki zależą od jego indywidualnych ustaleń. Dowiedz się więcej pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-dom-co-warto-wiedziec/.
Okres kredytowania wynosi zazwyczaj od 10 do 35 lat, w zależności od tego, jak wysokie raty jest w stanie płacić kredytobiorca. Banki wymagają również zakończenia spłaty przed ukończeniem określonego wieku (zazwyczaj 70-75 lat).