Reklama

Wiadomości

  • 2 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2411

Nastolatka padła ofiarą hejtu na forum. Pomogli policjanci

„Oby takich policjantów jak Pan Marcin było jak najwięcej” - takimi słowami zwróciła się do Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej inspektora Krzysztofa Herzyka mieszkanka miasta. Jej nastoletnia córka padła ofiarą hejtu, który rozgrywał się na forum popularnego komórkowego komunikatora. Pomogli kryminalni zajmujący się przestępczością nieletnich z bielskiej komendy.

Do policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości nieletnich zgłosiła się mieszkanka Bielska-Białej. Kobieta zawiadomiła, że jej nastoletnia córka od dłuższego czasu jest wyśmiewana przez koleżankę i dwóch kolegów. Rówieśnicy obrażali ją wulgarnymi wyzwiskami, wyśmiewali, przerabiali jej zdjęcia, tak by ją poniżyć. Wszystko rozgrywało się w cyberprzestrzeni, zniewagi i hejt wylewały się na forum zamkniętej grupy na komunikatorze jednej z popularnych aplikacji społecznościowych. Dziewczynka czuła się zaszczuta, żyła w stresie i poczuciu zagrożenia. Kiedy opowiedziała o wszystkim mamie, kobieta zgłosiła sprawę na bielskiej komendzie.

Stróże prawa przyjęli zawiadomienie i przeprowadzili postępowanie na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Policjanci zatrzymali przemoc, jakiej ofiarą była dziewczynka. Zgromadzili materiał dowodowy i skierowali zawiadomienie do sądu rodzinnego, który zajmie się trojgiem uczniów. Ich dalszy los znajduje się teraz w rękach sędziego rodzinnego, który w przypadku czynów zabronionych popełnianych przez osoby nieletnie wykonuje uprawnienia prokuratora i sądu karnego.

MOWA NIENAWIŚCI — HEJT to bardzo niebezpieczne zjawisko, bez względu na to, czy ofiara jest atakowana w świecie realnym, czy w cyberprzestrzeni, na zamkniętych grupach i forach lub w mediach społecznościowych. Policjanci ścigają sprawców, którzy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. MOWA NIENAWIŚCI — HEJT, to przede wszystkim prawdziwa PRZEMOC, tak samo niebezpieczna, jak fizyczne zadawanie ciosów, bicie, kopanie czy opluwanie. Co równie ważne przemoc fizyczna i psychiczna jest tak samo ścigana i karana.

Moralną współwinę ponosi nie tylko ten, kto wpisuje obraźliwe słowo, popycha lub zadaje cios, ale także ten, kto wtedy śmieje się z ofiary lub daje pod obraźliwym wpisem „lajka”.

MOWA NIENAWIŚCI — HEJT jest groźny i może doprowadzić do tragedii. Zaszczute dziecko, które nie będzie umieć sobie z nim poradzić, w desperacji, może nawet targnąć się na własne życie.

ZAUFANIE pomiędzy dzieckiem i rodzicem to fundament. To dzięki temu, że dziecko wie, że może ZAUFAĆ rodzicom, ma odwagę powiedzieć o problemie i poprosić o pomoc. Zaufanie dziecka kosztuje, ale nie drogocenne prezenty, tylko czas i uwagę, dokładnie wtedy, kiedy dziecko go potrzebuje. Potem może być już za późno i warto, aby rodzice pamiętali o tym teraz.

mp / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.