bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 maja 2022
  • wyświetleń: 2244

[WIDEO] Nowy mural w Bielsku-Białej. Upamiętnia ważną rocznicę

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Na ścianie bloku w rejonie skrzyżowania ulic Piastowskiej i Emilii Plater w Bielsku-Białej odsłonięto mural upamiętniający jubileusz 120-lecia Domu Polskiego i polskiego ruchu spółdzielczego w Bielsku.W tym roku przypada jubileusz 120-lecia powstania Domu Polskiego w Bielsku. Była to pierwsza polska instytucja, która skupiała cały życie społeczne i polityczne Polaków nie tylko na terenie miasta, ale w całym regionie. Z tej okazji Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha - następca prawny Domu Polskiego - przygotowała specjalny mural upamiętniający to ważne wydarzenie.

Symbolicznego przecięcia wstęgi, które rozpoczyna cykl imprez jubileuszowych, dokonali prezes SM Strzecha Jacek Żołubak, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Strzecha Krzysztof Jazowy, zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński oraz reprezentujący Stowarzyszenie Dom Polski Piotr Ryszka. Następnie przy akompaniamencie orkiestry dętej z Kóz odsłonięto mural.

Nowy mural w centrum miasta. Upamiętnia ważną rocznicę
fot. UM Bielsko-Biała


- 120 lat temu marzyciel i wizjoner ks. Stanisław Stojałowski powołał instytucję, której celem było propagowanie polskości. Postanowił zawalczyć o biało-czerwoną i o język polski. Dlatego do Domu Polskiego zaprosił towarzystwa oszczędnościowe, gimnastyczne, teatralne, oświatowe i spółdzielcze. Z tego właśnie korzenia wywodzi się i nasza spółdzielnia. Jesteśmy z tego dumni i postanowiliśmy w przestrzeni miejskiej przypomnieć o tym fakcie - mówił prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Strzecha Jacek Żołubak.

Natomiast zastępca prezydenta Przemysław Kamiński powiedział: - Uczestniczymy dzisiaj w wielkoformatowej ekspresji artystycznej. Wpisuje się ona w cykl wielu spotkań i wydarzeń, które będą się działy na okoliczność 120-lecia spółdzielczości.

Nowy mural w centrum miasta. Upamiętnia ważną rocznicę
Wstęgę przecinają Przemysław Kamiński i Jacek Żołubak, za nimi stoją Piotr Ryszka i Krzysztof Jazowy · fot. UM Bielsko-Biała


W imieniu Stowarzyszenia Dom Polski Piotr Ryszka podzielił radość zebranych, że pamięć o Domu Polskim pomimo upływu lat trwa.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha przygotowała bogaty kalendarz imprez upamiętniających jubileusz 120-lecia Domu Polskiego, a odsłonięcie muralu było pierwszą z nich. Projekt muralu przygotował profesor Michał Kliś, a wykonał na ścianie Maciej Szymonowicz.

Nowy mural w centrum miasta. Upamiętnia ważną rocznicę
Michał Kliś · fot. UM Bielsko-Biała


- To było zaproszenie od prezesa spółdzielni, które ja - jako mieszkanie SM Strzecha - chętnie przyjąłem. Długo pracowaliśmy nad ostatecznym kształtem. Odwoływałem się do secesji, lat dwudziestych i do współczesności, nie było łatwo połączyć to w jedną całość - mówił profesor Michał Kliś.

Wykonawcą muralu był Maciej Szymonowicz. Co było najtrudniejsze w oddaniu projektu? - Największym wyzwaniem było to, aby oddać technikę malowania akwareli, gdzie woda rozlewa się po tych włóknach papieru przy użyciu farby w spreju - powiedział Szymonowicz.

Nowy mural w centrum miasta. Upamiętnia ważną rocznicę
Maciej Szymonowicz · fot. UM Bielsko-Biała


Warto przypomnieć, że 19 października 1902 roku oficjalnie otwarto Dom Polski. Była to pierwsza instytucja polska na terenie Bielska. To ona stała na straży odrodzenia narodowego Polaków na terenie miasta i całego regionu. Jednym z jego celów było utrzymanie Domu Polskiego i tworzenie podobnych domów kultury dla Polaków. Planowano też budować mieszkania, dla Polaków, którym utrudniano osiedlanie się w Bielsku.

Po pierwszej wojnie światowej Spółka ochrony i pomocy narodowej w Białej, która prowadził Dom Polski, przekształciła się w 1922 roku w spółdzielnię pod nazwą Polska Strzecha w Białej. Z czasem w wyników wojny i zawirowań dziejowych Strzecha Polska w 1954 roku został powiększona przez włączenie do niej kilku spółdzielni, zmieniła nazwę na Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha. Dzisiaj SM Strzecha - wspólnie ze Stowarzyszeniem Dom Polski i miastem Bielsko-Białej - pielęgnuje tę historię, przygotowała cykl tematycznych imprez związanych z jubileuszem.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj