REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 1 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2033

Donice utrudniają dowóz dzieci do szkoły. Ale nie zostaną zlikwidowane

Dowożenie dzieci do Szkoły Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej powoduje niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym. Chodzi o tzw. wąskie gardło przy ulicy Piłsudskiego. Potrzebne jest... usunięcie donic.

SP 9
Donice utrudniają dowóz dzieci do szkoły. Ale nie zostaną zlikwidowane


Bielscy radni klubu Niezależni.BB Małgorzata Zarębska i Tomasz Wawak na wniosek mieszkańców złożyli do władz miasta interpelację ws. problemów z płynnością ruchu w okolicy Szkoły Podstawowej nr 9 im. Tadeusza Kościuszki.

- Prosimy o rozwiązanie problemu komunikacyjnego, który występuje podczas dowożenia dzieci do Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. J. Piłsudskiego 47. Przyczyną tego stanu rzeczy jest ruch wahadłowy na odcinku drogi dojazdowej do szkoły, na której dwa auta nie są w stanie się wyminąć. Ze względu na to „wąskie gardło", tworzy się tzw. efekt domina, polegający na tym, że kierujący, którzy chcą wjechać na teren szkoły i parkingu, blokują ruch drogowy przy ul. J. Piłsudskiego. W momencie zablokowania tego ruchu, gdy zmienia się sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego/Wyzwolenia, dochodzi do kolizyjnych sytuacji i nerwowych manewrów ze strony kierujących - opisują niebezpieczną sytuację panującą we wspomnianym rejonie miasta.

Jak dodają, "problem odbija się na kolejnym skrzyżowaniu, tj. ulicach J. Piłsudskiego i ul. Lwowskiej, gdzie osoby chcące wjechać w stronę ul. J. Piłsudskiego, pomimo zielonego światła mają ten manewr uniemożliwiony".

- Co jasne, sytuacja prowadzi do irytacji wszystkich użytkowników, łącznie z kierowcami autobusów. Załączone zdjęcia obrazują problem. Naszym zdaniem jednoczesny przejazd samochodów w obie strony na odcinku dojazdowym do szkoły byłby możliwy po usunięciu donic, postawionych zapewne po to, aby uniemożliwić parkowanie aut w tym miejscu. Jednakże, zważywszy na fakt, iż jest to zapewne droga przeciwpożarowa, to w tym miejscu powinna zostać zapewniona odpowiednia szerokość jezdni. Rozwiązaniem dla opisanej wyżej sytuacji byłoby usunięcie donic z prawej strony, położenie bruku w miejscu pasa trawy i poszerzenie tego odcinka drogi. Prosimy o pilne rozwiązanie tego problemu - zaapelowali rajcy.

Jak dowiadujemy się w Ratuszu, droga dojazdowa do Szkoły Podstawowej nr 9 znajduje się w trwałym zarządzie tejże placówki.

- Jednocześnie informuję, że z przeprowadzonej rozmowy przedstawiciela Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej z Dyrekcją szkoły, jasno wynika, że wdrożona organizacja ruchu (zakaz ruchu z tabliczką „Nie dotyczy pracowników szkoły i przedszkola") miała na celu zachowanie bezpieczeństwa w rejonie dojazdu do szkoły, co jest wartością nadrzędną. Dodatkowo zainstalowana brama wjazdowa w sposób konsekwentny eliminuje możliwość dojazdu do szkoły. W związku z powyższym, udrożnienie wjazdu do szkoły (zgodnie z treścią interpelacji) przy jednoczesnym braku możliwości zawracania przyniosłoby skutek odwrotny do zakładanego, potęgując jedynie problem komunikacyjny wzdłuż odcinka drogi publicznej - wyjaśnił Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak jednak zapewnił, "dla podkreślenia czytelności organizacji ruchu na przedmiotowej drodze dojazdowej do szkoły, Miejski Zarząd Dróg uzupełni oznakowanie pionowe wzdłuż ul. Józefa Piłsudskiego".

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.