bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 maja 2022
  • wyświetleń: 1985

[FOTO] Akcja ratunkowa w Jaskini Salmopolskiej. Trwała 8 godzin

W minioną sobotę w Jaskini Salmopolskiej odbyła się pozorowana jaskiniowa akcja ratownicza. W manewrach wzięło udział 14 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR oraz 2 grotołazów z DGM i 3 grotołazów z Speleoklubu Bielsko-Biała (lokalne kluby speleo). Akcja trwała 8 godzin, w tym transport osoby ratowanej w jaskini niecałe 4 godziny.

Pozorowana akcja ratunkowa w Jaskini Salmopolskiej - 21.05.2022 · fot. G. Szalbot / Grupa Beskidzka GOPR


Jaskinia Salmopolska, od niedawna powiększona ponad czterokrotnie, jeśli chodzi o jej długość, jest jedną z niewielu jaskiń fliszu karpackiego wymagających w akcji ratowniczej wykorzystania technik linowych. Do tej pory przeprowadzono tylko jedną akcję pozorowaną i jedną rzeczywistą w jej nowych partiach.

- Poza symulacją dotyczącą zawiadomienia i organizacji akcji poszukiwawczo-ratowniczej w jaskini, sprowadzającej się do sprawnego "zabezpieczenia", monitorowania, wydobycia na powierzchnię i przekazania osoby ratowanej Zespołowi Ratownictwa Medycznego, ćwiczenia obejmowały udzielenie pierwszej pomocy osobie ratowanej w warunkach jaskiniowych (obecność lekarza), zapewnienie jej komfortu cieplnego w czasie gdy przygotowywane są odcinki jaskini do transportu oraz pełną kontrolę jej stanu podczas transportu -relacjonuje Grupa Beskidzka GOPR.

- Specyfika budowy jaskini wymagała sprawnego poruszania się w ciasnych korytarzach a także użycia technik linowych podczas transportu - kilka transportów pionowych oraz pokonywanie z noszami bardzo wąskich odcinków jaskini - dodają goprowcy z naszego regionu.

mp / bielsko.info
źródło: GOPR Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.