bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 maja 2022
  • wyświetleń: 287

Robot ręczny - jak wybrać odpowiedni i na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Materiał partnera:

Ręczny robot kuchenny, potocznie zwany mikserem, to urządzenie, które maksymalnie uprości większość prac związanych z przygotowywaniem posiłków. Zobacz, co potrafi ręczny robot i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Whitpress

Kiedy warto zaopatrzyć się w ręczny robot?Ręczny robot kuchenny, czyli popularny mikser służy do mieszania i ubijania, czasem też do rozdrabniania. Wszystko zależy od tego, w jakie końcówki i tryby pracy został wyposażony przez producenta.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że robot ręczny zastępuje tradycyjne przybory kuchenne: trzepaczkę czy… ugniatające ciasto ręce gospodyni. Kup go, jeśli lubisz oszczędzać czas i własne dłonie. Nie da się też nie zauważyć, że takie urządzenie jest wydajniejsze i dokładniejsze - ręczne ubijanie piany z białek lub wyrabianie ciasta nigdy nie jest tak perfekcyjne, jak przy użyciu miksera.

Dużą zaletą robota ręcznego jest prostota. To urządzenie, które szybko wyjmiesz z szuflady i równie szybko schowasz, gdy przestanie być potrzebne. Warto mieć taki mikser, nawet jeśli masz drugi, bardziej zaawansowany robot kuchenny w domu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem ręcznego robota?Wygląd - nie powinien być jedynym ani nawet najważniejszym kryterium wyboru, niemniej estetyka aranżacji kuchni także powinna być wzięta pod uwagę. Jeśli nasza kuchnia jest rustykalna, vintage, retro bądź klasyczna, także robot ma prawo przypominać ten używany przez nasze mamy i babcie. Jeśli jednak stawiamy na nowoczesne rozwiązania architektoniczne, lepiej sprawdzi się robot kuchenny R110 o dość futurystycznym wyglądzie.

Moc urządzenia - wyrażona w Watach - im większa, tym wydajniej pracuje mikser. Jeśli planujemy używać go tylko do prostego mieszania, np. koktajli, jego moc nie musi dorównywać tej ze sprzętów z najwyższej półki, ale jeśli chcemy wyrabiać ciasto lub ubijać pianę z białek, to 400 W trzeba uznać za absolutne minimum.

Możliwość regulowania mocy (prędkości) miksera - ubijanie piany wymaga szybkiego tempa, podobnie mieszanie ciasta na naleśniki, ale już wyrabianie ciasta na pizzę lub drożdżówki to raczej kwestia dokładności niż tempa. Dlatego dobry robot ręczny to taki, w którym możemy regulować szybkość obracania się końcówek. Za absolutne minimum uznaje się trzy prędkości, ale lepiej, by mikser miał ich pięć i tryb pulsacyjny.

Tryb turbo - przydatna funkcja umożliwiająca bezpośrednie przełączanie z niskich prędkości na najwyższe.

Dołączone końcówki - to ich liczba i rodzaj świadczy o tym, na ile robot jest funkcjonalny. Wszystkie ręczne roboty kuchenne na eldom.eu mają końcówki do ubijania i ugniatania (zwane potocznie wiatraczkami i spiralkami) i te dwa rodzaje trzeba uznać za minimalne wyposażenie. Niektóre roboty mają też końcówki do blendowania.

Głośność pracy - trudno ukryć, że roboty ręczne są głośne i raczej nie da się rozmawiać swobodnie przy korzystaniu z nich. Jednak poszczególne modele różnią się poziomem emitowanego hałasu. Osoby, którym przeszkadzają głośne dźwięki, powinny szukać cichszych modeli, emitujących dźwięk na poziomie 60dB.

Jakie zabezpieczenia powinien mieć ręczny robot kuchenny?Nowoczesny robot kuchenny powinien mieć przynajmniej dwa zabezpieczenia: na wypadek przegrzania i uniemożliwiające wyjęcie końcówek w czasie pracy.

Przegrzanie urządzenia najczęściej związane jest ze zbyt długim użytkowaniem bez przerwy (maksymalny dopuszczalny czas podany jest w instrukcji). Kiedy silnik stanie się zbyt ciepły, mikser powinien się wyłączyć.