bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 maja 2022
  • 8 maja 2022
  • wyświetleń: 3533

[FOTO] Tańczące mamy z dziećmi w chustach na ulicach miasta

Chustospacer, czyli pochód grupy Chustotańce w Bielsku-Białej - tańczących mam z maluszkami przytulonymi do nich w chustach przemaszerował w piątek ulicami Bielsku-Białej. Wydarzenie odbyło się z okazji Europejskiego Tygodnia Bliskości.

Chustospacer w Bielsku-Białej - 6.05.2022 · fot. Lucek Cykarski, Bielskie Centrum Kultury


W Bielsku-Białej - w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej - mamy jedną w Polsce, a może i w Europie, grupę chustotańców. Takie zajęcia prowadzi w BCK już od kilku lat - obok cieszącej się ogromnym powiedzeniem Szkoły Tańca dla Seniorów - Kamila Klimont.

- Kiedy urodziłam pierwsze dziecko Antosia (obecnie ma 7 lat), chciałam go nosić w chuście - wspomina Kamila Klimont, a ponieważ tańczyła od lat - doskonaliła swoje umiejętności na kursach i turniejach, żeby zostać później instruktorka tańca - postanowiła połączyć macierzyństwo z tańcem. Tak zrodziły się chustotańce w Bielsku-Białej. Drugi syn Kamili także spędził sporo czasu, przytulony do tańczącej mamy.

Dla matek z małymi dziećmi nie ma wielu propozycji spędzania czasu, a ten niełatwy okres wychowywania małego dziecka niesie ze sobą wiele trudów. Trafiające do grupy tańczących z dziećmi w chustach panie tworzą grono, które nie tylko pragnie tanecznie poruszać się w bliskości ze swoimi ukołysanymi układami choreograficznymi pociechami, ale także integruje się z osobami przeżywającymi podobny okres w życiu, dzieląc się swoimi doświadczeniami, radościami i problemami, spędzając ze sobą mile czas.

Loading...


- Lubię swoją pracę, lubię uczyć tańca i oczekuję, że będą z tego efekty - przyznaje Kamila Klimont. Dlatego też zainteresowała się organizowanym w Meksyku konkursem dla kobiet - matek #IMAsivo. Już od 2019 roku panie prezentują się w chustotańcach w plenerze, nagrywając teledysk do piosenki wskazanej przez organizatorów konkursu. Pierwszy układ w 2019 mamy z maluszkami w chustach zatańczyły na placu Bolesława Chrobrego oraz w Lipowej pod Skrzycznem. Po pandemicznej przerwie i okresie zamknięcia wszelkiej działalności w sferze kultury kolejny teledysk na #IMAsivo mamy z dziećmi w chustach nagrały na Ochodzitej, a najnowszy tydzień temu na polanie pod Goruszką w Jaworzu. - Wymyśliłam sobie, że zatańczymy na łące wśród kwiatów, w scenerii pięknie kwitnących wiśni - opowiada Klimont.

W tym roku #IMAsivo, które przestało być już konkursem, a stało się przeglądem, ogłosiło, że przesłaniem wydarzenia w 2022 roku jest hasło: Kocham to, jaka jestem, a piosenką, do której mają zatańczyć panie, Tu si sabes quererme meksykańskiej wokalistki Natalii Lafourcade.

Bielską grupę tworzy 38 mam z dziećmi, choć dwie z mam uczestniczących w nagraniu teledysku było jeszcze przed porodem, jedna już cieszy się potomkiem, który przyszedł na świat. Spotykają się jeden, dwa razy w tygodniu, a przed nagraniem teledysku trzy raz tygodniowo.

mp / bielsko.info
źródło: Bielskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.