bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 maja 2022
  • 4 maja 2022
  • wyświetleń: 4096

[ZDJĘCIA] 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bielsku-Białej

Apel na Placu Ratuszowym, defilada wojskowa i koncert z udziałem publiczności - tak wygląda w Bielsku-Białej świętowanie 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zobaczcie fotorelację z oficjalnych obchodów!

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bielsku-Białej - 03.05.2022 · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Tradycyjne, podniosłe obchody odbywają się po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią, kiedy to jedynie władze miasta składały symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konfederatów Barskich. Dziś, przy dość dobrej pogodzie, w uroczystości udział wzięli mieszkańcy, władze miasta, goście, wojsko i służby mundurowe.

Wśród uczestników byli minister funduszy i polityki regionalnej poseł Grzegorz Puda, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poseł Stanisław Szwed, poseł Przemysław Drabek, poseł Mirosław Suchoń, członkini Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, radni Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z przewodnicząca Dorotą Piegzik-Izydorczyk, kierownictwo Ratusza, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, wojska - wśród nich dowódca 18 Batalionu Powietrznodesantowego pułkownik Marcin Wilga oraz przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej kapitan Karol Rutkowski, przedstawiciele policji z młodszym inspektorem Dariuszem Zajdą, zastępcą komendanta miejskiego policji, pozostałe służby mundurowe, harcerze, poczty sztandarowe i właśnie mieszkańcy.

Świętowanie 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na placu Ratuszowym rozpoczęło wciągnięcie na maszt flagi państwowej i hymn państwowy oraz defilada kompanii honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Zebrani wysłuchali przemówień. Rys historyczny wydarzeń sprzed ponad 200 lat przypominał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Loading...


- 231 lat temu w polskiej myśli politycznej pojawiła się zupełnie nowa jakość. Tak należy bowiem odczytywać proklamowanie Konstytucji 3 maja. Gdy w niemal całej Europie panował wciąż absolutyzm w naszej Ojczyźnie postawiono na ustrój demokratyczny. Jego fundamentem stały się takie wartości jak wolność i tolerancja. Warto podkreślić, że w tamtym czasie tak nowoczesną konstytucją mogły pochwalić się tylko Stany Zjednoczone. Należy pamiętać, że grunt pod zmiany jakie wprowadzała majowa konstytucja został przygotowany dużo wcześniej. Literatura piękna i publicystyka, teatr, Komisja Edukacji Narodowej, Biblioteka Załuskich czy Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych - to były pola działania wielu oświeconych pisarzy, duchownych i polityków, którzy kształtowali w społeczeństwie patriotyczno-obywatelskie postawy. Wielu z tych ludzi miało później znaczący wpływ na kształt ustawy zasadniczej z 1791 roku. Warto tu wspomnieć nazwiska dwóch osób, których działalność wywarła szczególnie silny wpływ na reformy Sejmu Wielkiego. Mowa o Hugo Kołłątaju i Stanisławie Staszicu - mówił prezydent.

Włodarz odniósł się też do współczesności i wojny na Ukrainie.

- Ustrój wprowadzony w Polsce na mocy Konstytucji 3 maja obowiązywał zaledwie przez 14 miesięcy. Wiosną 1792 roku zawiązała się bowiem Konfederacja Targowicka, której sygnatariusze wystąpili przeciwko reformom Sejmu Wielkiego i doprowadzili do obalenia karty swobód obywatelskich. Stało się to przy wydatnej pomocy wojsk rosyjskich. Nie sposób w tym miejscu nie odnieść się do wydarzeń, które obecnie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. Tym bardziej, że w roli agresora - tak jak przed dwustu trzydziestu laty w Polsce - występuje rosyjskie wojsko. Targowiczanie napaść Rosji na nasz kraj nazwali sojuszniczą interwencją, a sami Rosjanie przyjacielską, sąsiednią pomocą. Jak widać - mimo upływu ponad dwóch stuleci - rosyjska propaganda niewiele się zmieniła - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Przemówienie było też okazją do podziękowania wszystkim bielszczanom za zaangażowanie w pomoc naszym ukraińskim braciom, uchodźcom przebywającym w Bielsku-Białej.

- Konstytucja majowa na zawsze pozostanie symbolem odrodzenia Polski i dowodem na to, że w trudnych momentach Polacy potrafią się jednoczyć i stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Tę jedność pokazujemy także teraz, gdy angażujemy się w pomoc i wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Niech mi będzie wolno podziękować dziś wszystkim tym bielszczanom, którzy przyjęli pod swój dach uciekających przed wojną ludzi i tym, którzy w jakikolwiek inny sposób włączyli się w pomaganie naszym sąsiadom ze Wschodu. Na koniec jeszcze jedna refleksja. Zarówno historia Konstytucji 3 maja jak i wydarzenia rozgrywające się teraz w Ukrainie uświadamiają nam, że ani wolność, ani niepodległość nie są dane nikomu raz na zawsze. Pamiętajmy o tym - podsumował prezydent.

O jedności i wielkim sercu bielszczan w obliczu tragedii w Ukrainie, tym razem tych młodych, najmłodszych mieszkańców miasta w swoim wystąpieniu wspomniała również przedstawicielka ZHP, druhna przewodnik Anna Cader.

- W ostatnich dniach, nie tylko harcerze, ale cała młodzież z Bielska-Białej wykazała się wspaniałymi cechami angażując się we wszystkie możliwe formy pomocy dla naszych ukraińskich braci. Pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni na krzywdę innych i potrafimy zjednoczyć się w obliczu kryzysu. Nasze pokolenie jest gotowe strzec wolności, niepodległości oraz pozostałych gwarancji zapewnionych nam przez konstytucję. Wolność słowa, swobody obywatelskie, trójpodział władzy to określone w konstytucji standardy zapewniające funkcjonowanie nowoczesnego, demokratycznego państwa polskiego, państwa wolnego, które chroni obywatela przed szowinizmem, rasizmem, homofobią oraz każdą inną, naruszającą ludzką godność ideologią - mówiła.

- Obchodzimy dzisiaj święto słusznej, narodowej dumy z dokonań naszych przodków. Chcemy łączyć dumę z dokonań przodków z dumą i poczuciem szczęścia, które towarzyszy naszemu pokoleniu w budowie współczesnego społeczeństwa polskiego. Czuwaj! - zakończyła druhna.

Przed zebranymi głos w imieniu kombatantów zabrał również prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oddział w Bielsku-Białej Jan Dąmbrowski. Prezes przypomniał, że Armia Krajowa obchodzi właśnie 80. rocznicę istnienia i odczytał uchwałę Sejmu podjętą wcześniej w tej sprawie.

Na zakończenie świętowania na placu Ratuszowym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Konfederatów Barskich. Następnie zebrani na czele z kompanią honorową 18 Batalionu Powietrznodesantowego przeszli do katedry św. Mikołaja, gdzie została odprawiona msza w intencji ojczyzny.

Z okazji majowych uroczystości budynek Ratusza został podświetlony w kolorach polskiej flagi.

Budynek bielskiego ratusza został podświetlony w kolorach polskiej flagi - 05.2022
Budynek bielskiego ratusza został podświetlony w kolorach polskiej flagi - 05.2022 · fot. UM Bielsko-Biała


Dalsze trzeciomajowe obchody odbędą się już w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. O godzinie 17.30 otwarta zostanie tam wystawa poświęcona Konstytucji 3 maja, zaplanowano prezentację pierwodruku konstytucji oraz wykład na jej temat Wojciecha Kochlewskiego z Warszawy. Po wernisażu, o godzinie 18.00, BCK zaprasza swoją publiczność na koncert Wolność kocham i rozumiem, w którym wystąpią artyści: Agnieszka Dyk (Brathanki), Andrzej Krzywy (De Mono), Gabriel Fleszar oraz zespół MONK. Wokalistom będą towarzyszyli muzycy w składzie - gitarzysta Paweł Mazur, klawiszowiec Paweł Maurycy, gitarzysta basowy Jerzy Drobot, perkusista Kamil Patulski i saksofonista Dawid Pikul oraz wokaliści Milena Łącka i Jarek Tucki.

Koncert Wolność kocham i rozumiem to wyjątkowy projekt muzyczny upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja. Podczas wydarzenia wybrzmią zarówno polskie pieśni patriotyczne, jak i znane piosenki o tematyce wolnościowej.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.