Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2022
  • 1 maja 2022
  • wyświetleń: 2574

[WIDEO] Wypadek drogowy i 15 osób rannych. Strażacy przeszli szkolenie

W dniu 27 kwietnia 2022 r. na terenie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej zostały zorganizowanie ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego. W manewrach udział wzięły zastępy z JRG nr 1 i 2 w Bielsku-Białej, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Jasienica oraz Czechowice-Dziedzice oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe.Ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik uwalniania osób poszkodowanych z pojazdów oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Scenariusz zakładał wypadek z udziałem dwóch samochodów osobowych, samochodu ciężarowego oraz busa, w którym podróżowało 9 osób. Przed ćwiczącymi postawiono niełatwe zadanie, gdyż samochody osobowe wykorzystane w trakcie ćwiczeń, były postawione na dachu albo przygniecione ciężarówką. Dodatkowo miejsce zdarzenia znajdowało się na nieutwardzonym gruncie, co utrudniało stabilizację pojazdów podczas ewakuacji rannych.

Manewry zakładały, że w wyniku wypadku poszkodowanych zostało 15 osób, w związku z czym zrealizowano ćwiczenia z zakresu segregacji poszkodowanych tzw. TRIAGE, wykorzystywanej w przypadku, gdy liczba osób wymagających pomocy medycznej w wyniku zdarzenia przekracza możliwości sił i środków przybyłych na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczych.

Równocześnie z działaniami doskonalono umiejętności pilotażu bezzałogowego statku powietrznego, stanowiącego wyposażenie OSP Stare Bielsko.

Ćwiczenia w Międzyrzeczu Dolnym - 27.04.2022
Ćwiczenia na terenie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej - 27.04.2022 · fot. Spójrz z góry


Z uwagi na ciągle rosnąca liczbę samochodów na drogach, a co za tym idzie zwiększającą się liczbę interwencji straży pożarnej w wypadkach drogowych, nabyta podczas ćwiczeń wiedza i doświadczenie przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Przebieg ćwiczeń obserwowali m.in. przedstawiciele wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. W rolę pozorantów wcielili się zarówno strażacy, jak i studenci ATH w Bielsku-Białej.

Podsumowania ćwiczeń dokonał komendant miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera, który podziękował wszystkim strażakom zarówno z zawodowych, jak i ochotniczych straży pożarnych za profesjonalizm i dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia. Głos zabrał również wójt gminy Jasienica Pan Janusz Pierzyna.

Loading...

sid / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała, Spójrz z góry - usługi dronem

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.