Reklama

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2428

Aglomeracja Beskidzka: "nasze projekty wciąż są w grze"

Projekty kolejowe Aglomeracji Beskidzkiej wciąż są w grze o realizację w ramach programu Kolej Plus - informuje stowarzyszenie. Chodzi między innymi o projekt rewitalizacji linii kolejowej numer 190 na odcinku z Bielska-Białej do Cieszyna.

Linia kolejowa nr 190
Linia kolejowa nr 190 w Pogórzu - 15.03.2022 · fot. mp / bielsko.info


Zakończył się etap oceny formalno-merytorycznej 47 projektów złożonych do drugiego etapu programu Kolej Plus. Organizator konkursu, PKP PLK S.A, opublikował listę rankingową projektów, na której znalazły się również pozytywnie zaopiniowane projekty przygotowywane przez Aglomerację Beskidzką lub z jej udziałem, dla których, jak informuje stowarzyszenie, na chwilę obecną zabrakło środków.

Wśród projektów zgłoszonych przez stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka są:
  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 97 na odc. Sucha Beskidzka - Żywiec celem usprawnienia połączenia Kraków - Żywiec (liderem projektu jest Województwo Małopolskie) - znalazł się na1 miejscu na liście rezerwowej,
  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała - Wadowice - Kraków) - znalazł się na 3 miejscu na liście rezerwowej.


Linia kolejowa nr 190 na wysokości ul. Niecałej w Jaworzu
Linia kolejowa nr 190 na wysokości ul. Niecałej w Jaworzu · fot. mp / bielsko.info


W zakresie projektu Rewitalizacja linii kolejowej nr 97 na odc. Sucha Beskidzka - Żywiec celem usprawnienia połączenia Kraków - Żywiec, podpisano w roku ubiegłym list intencyjny o współpracy Aglomeracji Beskidzkiej z Województwami: Małopolskim (liderem projektu) i Śląskim.

W działania zmierzające do przywrócenia połączeń pomiędzy Skoczowem i Bielskiem-Białą pod koordynacją Aglomeracji Beskidzkiej zaangażowały się, na podstawie zawartego porozumienia, Miasto Bielsko-Biała, Gminy: Cieszyn, Skoczów, Jasienica, Ustroń, Wisła, Goleszów oraz Powiaty: bielski i cieszyński. Wynegocjowano korzystne deklaracje Marszałka Województwa o partycypacji w kosztach inwestycji (50% samorządowego wkładu własnego) oraz o uruchomieniu przewozów na odcinku Skoczów-Bielsko-Biała (deklaracja dotyczy co najmniej 8 par połączeń na dobę).

Linia kolejowa nr 190
Stacja kolejowa na linii nr 190 w Grodźcu - 15.03.2022 · fot. mp / bielsko.info


- Samorządy Aglomeracji Beskidzkiej oczekują na ostateczne rozstrzygnięcia w kwestii faktycznego zabezpieczenia środków przez wnioskodawców wybranych projektów i kontraktowania umów realizacyjnych z PKP PLK S.A. Sytuacja powinna wyjaśnić się w ciągu najbliższych 2 - 3 miesięcy - informuje stowarzyszenie.

mp / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie "Aglomeracja Beskidzka"

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.