Reklama

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2909

Jest (ponowny) apel o zachowanie pamięci o Księżym Lesie

Na terenie Księżego Lasu w Hałcnowie szykują się inwestycje drogowe. Zmienią one charakter tego ważnego dla historii miejsca. Jak jednak zapewniają władze miasta, pamięć o nim zostanie zachowana, a znajdująca się w lesie kapliczka nie zostanie przeniesiona.

Księży Las
Jest (ponowny) apel o zachowanie pamięci o Księżym Lesie


Ponowny wniosek o zachowanie pamięci o Księżym Lesie trafił na biurko prezydenta Bielska-Białej. Jego autorem jest radny Bronisław Szafarczyk.

- W 2019 roku składałem interpelację-wniosek o podjęcie działań dla zachowania pamięci o rosnącym w Hałcnowie lesie, który odegrał znaczącą rolę w historii dawnej wsi, a obecnej dzielnicy miasta. Wskazywałem na wiele wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie tego lasu, a także na to, że wkrótce ta pamiątka historii dzielnicy zniknie, jako że na jej terenie powstać ma duży węzeł komunikacyjny krzyżujących się dróg ekspresowych S-1 oraz S-52 - podkreśla przedstawiciel mieszkańców.

Dodał, że problem staje się naglący, jako że w najbliższym czasie spodziewane jest pozyskanie decyzji ZRID dla budowy drogi ekspresowej S-1 i równocześnie wspomnianego węzła Suchy Potok, a wykonawca robót deklaruje przystąpienie do ich realizacji już w czerwcu tego roku.

Szafarczyk ponowił więc swoją prośbę z 2019 roku:

"Las z tak bogatą historią, z drzewostanem świerka i jodły oraz jawora, z wieloma krzewami i podzespołami paprociowymi, zniknie wkrótce, ponieważ na jego terenie powstanie jeden z największych węzłów komunikacyjnych w naszym rejonie — węzeł „Suchy Potok'', Zwracam się więc z prośbą o podjęcie działania mającego na celu zachowanie dla potomnych pamięci tej bogatej historii lasu, jego obecnego wyglądu i topografii, jego bogatych form przyrodniczych. Celowe wydaje się dokonanie inwentaryzacji i dokumentacji fotograficznej wszystkich elementów charakterystycznych dla tego lasu oraz zebranie jak najbardziej bogatego materiału wspomnieniowo-faktograficznego o tym zakątku Hałcnowa. Jest chyba zasadne opracowanie i wydanie publikacji zbierającej te dane w jedną całość".

- Obecnie w lesie stoi jeszcze kapliczka zbudowana przez byłego proboszcza hałcnowskiej parafii księdza Stanisława Morawę. Jaki los ją czeka? Czy zostanie przeniesiona w inne miejsce? - dopytuje radny.

Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej przyznał, że w okresie pandemii działania związane z zachowaniem dziedzictwa i pamięci o ważnych dla mieszkańców miasta i jego dzielnic miejsc, takich jak Księży Las, zostały mocno wyhamowane.

- Powstanie węzła komunikacyjnego Suchy Potok uświadamia, że miasto dynamicznie się zmienia i warto zachować dla potomnych wiedzę o miejscach znikających z pejzażu miasta, dlatego - gdy tylko pozwoli na to aura - ruszą prace mające na celu stworzenie dokumentacji obecnego stanu Księżego Lasu - zapewnił.

Tymczasem Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej poinformował, że zarówno inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (budowa węzła drogowego Suchy Potok) jak i inwestycja miasta (budowa drogi łączącej ulicę Wyzwolenia z ulicą Księży Las) nie ingerują w kapliczkę zlokalizowaną w Księżym Lesie.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.