Wiadomości

  • 8 września 2022
  • wyświetleń: 578

Jak zostać programistą?

Materiał partnera:

W szkole zawsze lubiłeś informatykę? Uwielbiasz liczyć, a Twoje myślenie analityczne pozwala Ci w szybko zrozumieć skomplikowane zagadnienia? Zawód programisty będzie więc dla Ciebie idealny! Dowiedz się, jak zostać programistą i jak wygląda praca osoby na tym stanowisku.

praca,programista


Dlaczego warto zostać programistą?Ilość ofert dotyczących stanowiska programisty na portalach z ogłoszeniami codziennie rośnie. Programiści są na tyle potrzebni, że na stronie Pracuj.pl pojawiła się nawet specjalna zakładka dla osób poszukujących pracy w sektorze IT. Dzieje się to przez rozwój technologiczny i rosnące razem z tym zapotrzebowanie na pracowników z tej branży. Jednocześnie wynagrodzenie na takim stanowisku również nie należy do najniższych —natomiast można sporo zarobić. Mediana zarobków to około 8000 zł brutto miesięcznie.

Jak zostać programistą?Każdy, kto chce nauczyć się programowania, może to zrobić. Oczywiście osoby mające umiejętności analityczne i matematyczne dużo łatwiej zrozumieją wszystkie treści, mimo tego studenci o wykształceniu humanistycznym również mogą spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Wiedzę można zdobywać, uczestnicząc w różnorodnych kursach dostępnych w Internecie. Jeżeli nauka programowania podoba Ci się na tyle, że chciałbyś wiązać przyszłość z szerzej pojętą branża IT, a nie tylko programowaniem, to dobrym pomysłem będzie zapisanie się na studia o kierunku informatycznym. Takim sposobem poszerzysz swoją wiedzę, nie tylko o programowaniu, ale inne dziedziny i być może zainteresujesz się też innym sektorem.

Czym możesz zajmować się jako programista?Branża IT jest na tyle różnorodna, że każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią drogę rozwoju. W zależności od Twoich predyspozycji, umiejętności i zainteresowań możesz pracować jako:

  • autor stron
  • programista oprogramowania
  • administrator baz danych
  • twórca aplikacji mobilnych


Jakie są zalety i wady zawodu programisty?Każdy, kto chce zostać programistą, musi zwrócić szczególną uwagę na zalety i wady związane z pracą w tym zawodzie. Do zalet na pewno można zaliczyć dobre zarobki czy możliwość ciągłego rozwoju. Ta druga cecha może być jednak również zaliczona do wad. Programiści przez ciągły rozwój nowych technologii muszą uczyć się na bieżąco oraz przeznaczać dużo czasu na poszerzanie wiedzy. Wiąże się to często ze stresem i spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem.