bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 19 maja 2022
  • wyświetleń: 228

Czym jest mikrozarządzanie?

Materiał partnera:

Istnieją różne rodzaje zarządzania w firmie. Wybrany przez daną spółkę styl ma duży wpływ pracowników i działanie całej firmy. Wśród takich rodzajów jak np. turkusowe zarządzanie czy demokratyczny styl zarządzania, można wyróżnić również mikrozarządzanie. Dowiedz się, czym jest i czy ma pozytywny wpływ na pracowników!

praca,mikrozarządzanie


Co to jest mikrozarządzanie?Mikrozarządzanie jest stylem zarządzania, który oznacza nic innego jak wysoki stopień obserwacji, a także kontrolowaniu. Zatem polega przede wszystkim na nadzorowaniu podwładnych. Najczęściej bardzo negatywnie wpływa na pracowników, bardzo demoralizuje i zniechęca, gdyż ogranicza się wolność osób. Bez wątpienia praca w takiej atmosferze nie należy do przyjemnych.

Jakie są symptomy mikrozarządzania w firmie?Aby rozpoznać, że lider stosuje mikrozarządzanie w firmie, należy skupić się na symptomach. Należą do nich m.in.:

  • nadmierne skupienie się na sposobie, w jaki pracownicy realizują zadania, bez określenia efektów końcowych,
  • ingerencja w drobne detale, nadgorliwość przy sprawdzaniu prawidłowości zadań,
  • ustalanie wszystkich zadań pracowników, bez inicjatywy ze strony osób pracujących.


Jakie są zalety mikrozarządzania?Mimo negatywnego obrazu mikrozarządzania, taki styl organizacji w firmie może być przydatny w niektórych momentach. Dzięki temu lider wie, że wszystkie wykonywane przez pracowników zadania są nadzorowane. Takim sposobem możliwe jest stworzenie perfekcyjnego projektu.

Jakie są wady mikrozarządzania?W przeciwieństwie do zalet, wad mikrozarządzania w firmie jest dużo więcej. Chęć uzyskania perfekcyjnego projektu bez błędów poprzez nadmierne kontrolowanie pracowników niesie ze sobą złe skutki. Ciągła kontrola wpływa na stres, frustrację i zniechęcenie do pracy. Co może skutkować wypaleniem zawodowym albo chęcią zmiany miejsca pracy.

Ponadto taki sposób zarządzania zespołem niszczy kreatywność i samodzielność osób pracujących, przez co mogą one poczuć się jak maszyny, wykonujące określone przez lidera zadania. Jak wiadomo, praca w grupach czy prowadzenie dyskusji również jest ważne podczas wielu zadań. W momencie stosowania mikrozarządzania te dwa rodzaje współpracy znikają całkowicie i zostają zastąpione nadmierną kontrolą prowadzoną przez lidera.