Reklama

Wiadomości

  • 21 kwietnia 2022
  • 23 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1901

Nie będzie "zamrożenia" współpracy z węgierskimi miastami

Po tym, jak 24 lutego wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, pojawił się apel, by „zamrozić” współpracę z miastami węgierskimi - partnerami Bielska-Białej - z uwagi na to, iż "rząd Węgier sprzyja putinowskiej narracji". Władze miasta jednak nie zamierzają podjąć takich kroków.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Ratusz
Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Ratusz · fot. UM Bielsko-Biała


Przypomnijmy, bielski radny Rafał Ryplewicz, zwrócił się do władz Bielska-Białej apelem o „zamrożenie” współpracy z węgierskimi miastami partnerskimi.

- Niczym nieusprawiedliwiony atak reżimu Putina na sąsiednie państwo jest jawnym, zbrodniczym działaniem Kremla. Nieudana inwazja wojskowa podboju Ukrainy oraz próba obalenia ich legalnie wybranych władz posunęła agresora do obrania sobie za cel bezbronnych cywilów. Od tej pory mordowanie, egzekucje, gwałty, przymusowe wywózki w głąb Rosji czy rabunki stały się codziennością. Niemal cały zachodni świat stanowczo potępił te akty barbarzyństwa. Niechlubnym wyjątkiem stały się Węgry, gdzie właśnie zakończyły się wybory parlamentarne - napisał radny w swej interpelacji.

I przypomniał, że samorząd Bielska-Białej współpracuje z dwoma miastami partnerskimi na Węgrzech: Szolnokiem oraz Nyiregyhazą.

- Ich aktualnymi włodarzami są, jak udało mi się to nieoficjalnie ustalić, czynni politycy Fideszu. W świetle przedstawionych powyżej faktów zwracam się z apelem o zamrożenie współpracy z tymi osobami. Wojna skłania do refleksji. Trudno mi sobie wyobrazić, by nasz samorząd współpracował z politykami legitymującymi się członkostwem oraz aktywnością w partii, totalnie zniekształcającej zbrojną napaść Rosji na Ukrainę oraz jej potworności. Uważam, że tacy ludzie nie zasługują by zapraszać ich na ważne dla naszego miasta wydarzenia jak i zaszczycać ich naszą obecnością na ich terenie - zaznaczył radny.

Więcej na ten temat pisaliśmy https://www.bielsko.info. Zapoznaj się z pełną treścią artykułu: w tym artykule.

Jak się dowiedzieliśmy, bielski Ratusz nie zamierza jednak "zamrażać" współpracy z węgierskimi partnerami.

- Nie widzę powodów do ograniczania, a tym bardziej zamrażania współpracy z naszymi miastami partnerskimi na Węgrzech. Na przestrzeni lat zarówno w naszym kraju, jak i w państwach, w których mamy swoje miasta partnerskie zmieniały się rządy i prowadzona przez nie polityka, ale nigdy nie miało to wpływu na relacje pomiędzy samorządami. I uważam, że tak powinno pozostać - podkreślił Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Zaznaczył także, że "należy pamiętać, że kontakty pomiędzy miastami partnerskimi nie opierają się jedynie na oficjalnych relacjach na szczeblu władz samorządowych, ale dotyczą przede wszystkim mieszkańców i nie ograniczają się do wzajemnych wizyt samorządowców, ale obejmują m.in. wymianę gospodarczą, kulturalną i sportową".

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.