Reklama

Wiadomości

  • 20 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1847

246 drzew do wycięcia? Nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Ekologii

W Ratuszu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Ekologii i Zieleni, zwołane przez prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, w sprawie wycinki drzew wzdłuż linii kolejowej nr 139. W planach PKP PLK jest wycięcie 246 drzew.

246 drzew do wycięcia? Nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Ekologii
246 drzew do wycięcia? Nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Ekologii · fot. UM Bielsko-Biała


Ostatnie kroki prezydenta Bielska-Białej dotyczą obrony 16 drzew za Teatrem Polskim, od strony ul. Bohaterów Warszawy. Ich ewentualne usunięcie całkowicie zmieniłoby znany od ponad stu lat krajobraz w tej części miasta.

Docelowo, z informacji uzyskanych przez miasto od Zakładu Linii Kolejowych PKP w Sosnowcu, spółka chce wyciąć wzdłuż linii kolejowej w centrum Bielska-Białej 246 drzew. Plany wycinki dotyczą terenów od ul. Hugona Kołłątaja do ul. Zamkowej i od hotelu Prezydent do ul. Wałowej.

19 kwietnia prezydent Jarosław Klimaszewski zwołał w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Ekologii i Zieleni. Zaapelował do jej członków i zaproszonych gości - społeczników, ekologów, ornitologów, biologów o wsparcie działań miasta. - Apeluję, aby wesprzeć nasze działania administracyjne w tej sprawie. Ogłośmy czerwony alert dla drzew za Teatrem Polskim! - mówił prezydent. - Do kogo mógłbym się zwrócić o pomoc, jak nie do was - pytał.

Włodarz przyznał też, że mieszkańcy muszą mieć świadomość, że wszystkich drzew na pewno nie udała się uratować. - Ale proszę, obrońmy jak najwięcej z nich. Tak, aby krajobraz w centrum miasta został zachowany. Już teraz zastanawiamy się też nad tym, co można w tych miejscach dołożyć, aby mieszkańcy mieli widok, do którego są przyzwyczajeni - tłumaczył prezydent.

246 drzew do wycięcia? Nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Ekologii
246 drzew do wycięcia? Nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Ekologii · fot. UM Bielsko-Biała


Jeszcze dziś, 20 kwietnia, miasto zaskarży decyzję o usunięciu 16 drzew w pobliżu Teatru Polskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Będzie to kolejne działanie Urzędu Miejskiego, od 2019 roku, na rzecz zachowania drzewostanu wzdłuż linii kolejowej nr 139 w centrum. To właśnie w 2019 roku, po raz pierwszy, pojawiły się informacje o planach wycinki przez PKP prawie 250 drzew w centrum Bielska-Białej. Od tego czasu samorząd zlecił przeprowadzenie ekspertyz dendrologicznych, przesłał do PKP podpisaną przez kilka tysięcy bielszczan petycję przeciwko wycince i interweniował u parlamentarzystów. Dodatkowo przedstawiciele Urzędu Miejskiego odbyli wiele spotkań i rozmów z dyrekcją spółki. Na niewiele się to zdało. W grudniu 2020 roku do Ratusza wpłynął wniosek Zakładu Linii Kolejowych PKP w Sosnowcu o wycinkę. Ostatecznie w październiku 2021 roku starosta bielski - jako organ zastępczy - wydał decyzję o usunięciu drzew, od której prezydent natychmiast odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W marcu organ ten jednak utrzymał w mocy decyzję starosty.

Kolejnym krokiem miasta będzie zaskarżenie dokumentu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Po spotkaniu z Radą ds. Ekologii i Zieleni w planach są także następne działania w obronie drzew i zaangażowanie jeszcze większej liczby osób, sił i środków, aby udało się ocalić chociaż część z nich.

Rada ds. Ekologii i Zieleni to opiniodawczo-doradczy organ w sprawach współuczestnictwa mieszkańców w kształtowaniu i utrzymaniu terenów zielonych w Bielsku-Białej, kierunków rozwoju oraz wprowadzania rozwiązań proekologicznych w funkcjonowaniu miasta powołany przez prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. W jej skład wchodzą miejscowi ekolodzy, ornitolog, biolog oraz urzędnicy.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.