Wiadomości

  • 20 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 448

3 style wykończenia wnętrza popularne w 2022 roku

Materiał partnera:

De gustibus non disputandum est - tak zwykło się mawiać o różnych gustach, które nie zawsze nam odpowiadają, a znajdują swoich zwolenników. Podobnie jest z trendami wnętrzarskimi 2022 roku.

Silesia


Z jednej strony widzimy zwrot ku naturze, popularność koloru zielonego, tkanin i materiałów naturalnych, co nie przeszkadza rozwijać się trendom czerpania wzornictwa z minionych epok i zestawiania takich przedmiotów ze współczesnością i nowoczesnością. Albo zdanie się na użyteczność wnętrza i urządzenie go w stylu minimalistycznym. Skoro więc o gustach się nie dyskutuje, nie wdając się w dywagację na temat ich piękna, przyjrzyjmy się w jakim kierunku zmierzają trendy wnętrzarskie 2022 roku. A jeśli interesuje Cię tematyka urządzania wnętrz, zapraszamy też do nas, na: https://mojewygodnewnetrze.pl.

Vintage

To moda na przedmioty z minionej epoki. W zasadzie trend ten wywodzący się z XIX wieku nakazywał noszenie odzieży z innej epoki lub stylizowanych na nią. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z tym drugim wariantem, za to moda z odzieży rozszerzyła swoją obecność również o style wnętrzarskie. Styl Vintage pozwala z wnętrza wydobyć jego indywidualny charakter, bo polega na łączeniu wydawałoby się - przeciwieństw. Obok nowoczesnego stylu wprowadza się starą kanapę, fotel, czy stół o znacząco innym charakterze. Styl ten jest obecny już od jakiegoś czasu, a sklepy sprzedawców antyków przeżywają boom. Właściwie są tu dozwolone elementy każdej epoki minionej, więc tylko od gustu projektanta czy użytkownika zależy czy zostaną wykorzystane do projektu przedmioty wzornictwa lat 70., stylu boho, meble mid-century czy modern.


Lata osiemdziesiąte

To inaczej styl lat 80 lub Styl Memphis. Wśród projektantów wciąż jest duża grupa miłośników krzykliwych kolorów i nietypowych form tych lat. Styl Memphis odważnie wykorzystuje żywe kolory na ścianach, meblach i dodatkach łącząc różne barwy od mniej po bardziej nasycone. Używane kolory to czerwień, róż, niebieski czy żółty. Dozwolone są też, dla przełamania kolorystyki czarno-białe dodatki. Styl ten kocha geometrię. Szeroko jest w nim wykorzystywana abstrakcja w formie kwadratów, kół elips i trójkątów. Występują one zarówno na ścianach jak i meblach. Meble natomiast powinny swym kształtem nawiązywać do lat 80. XX wieku, kiedy to styl się narodził. Styl ten też szeroko wykorzystuje plastik, a także szczegółowo zaplanowane oświetlenie. Królują tu odsłonięte żarówki i metalowe klosze o awangardowej bryle. Styl Memphis zapoczątkował szerokie zastosowania laminatu z tworzywa sztucznego w meblach, a współcześnie ten trend kojarzony wcześniej z biedą i złym gustem, nabrał nowego wymiaru. Styl Memphis wydobył plastik, docenił jego potencjał, udekorował nowymi wzorami. Myliłby się ten, kto twierdzi, że urządzenie mieszkania w tym stylu to łatwe zadanie. Bardzo łatwo jest przesadzić w aranżacji i osiągnąć efekt kiczu. Trzeba dokonać wyboru, które elementy będą stanowić główny element stylu, a które będą tylko uzupełniającymi go dodatkami.

Minimalizm

Niezmiennie cieszy się powodzeniem od lat już kilku. Charakteryzują go jasne wnętrza i niewielka ilość prostych mebli. Mieszkanie urządzone w tym stylu sprawia wrażenie czystego i sterylnego, nie mniej nie musi to być wnętrze ascetyczne. Surowość tych wnętrz nie polega na niestosowaniu ozdób, ale przede wszystkim jest on podporządkowany funkcjonalności. Zatem ograniczenie przedmiotów temu właśnie ma służyć. Zastosowanie takiego stylu w domu musi iść w parze z cechami osobowości domowników. Minimalizm między innymi polega na tym, że nie gromadzi się przedmiotów, które nie są używane. Tworząc styl minimalistyczny wykorzystujemy barwy takie jak biel, szarość, beż, brąz i czerń. Odcienie najczęściej są w chłodnej tonacji, co wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Bywa, że styl ten wprowadza dodatkowy kolor przełamujący monotonię, jednak zastosowanie koloru musi podkreślać, a nie zaprzeczać temu stylowi.