Wiadomości

  • 13 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2603

Trzy Złote Maski dla Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

Teatr Polski w Bielsku-Białej zdobył aż trzy z 11 nagród teatralnych województwa śląskiego. Bielscy twórcy odebrali je 11 kwietnia w tyskim Teatrze Małym, który nieoczekiwanie stał się gospodarzem tegorocznej gali Złotych Masek.

złote maski
Trzy Złote Maski dla Teatru Polskiego w Bielsku-Białej · fot. Andrzej Grygiel / UMWS


Decyzją kapituły dwie Złote Maski dla Bielska-Białej przypadły spektaklowi Krum Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, którego premiera miała miejsce w październiku 2021 roku. Jedną otrzymał Przemysław Kosiński, za rolę targanego wątpliwościami i ofiarnie żegnającego się z życiem Tugattiego (aktor sporą część spektaklu spędza w wodzie...), drugą Agata Skwarczyńska - autorka scenografii i reżyserii świateł, które współtworzą moc bielskiego Kruma.

Trzecią Złotą Maskę dla TP - w kategorii rola wokalno-aktorska - wygenerował The Big Bang, czyli Wielki Wybuch Boyda Grahama w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Będą się nią wymieniać - lub cieszyć na spółkę - spektaklowi Boyd i Jed, czyli Tomasz Lorek i Rafał Sawicki.

złota maska
Przemysław Kosiński ze Złotą Maską · fot. Andrzej Grygiel / UMWS


Wszystkich laureatów tegorocznych Złotych Masek województwa śląskiego można poznać na stronie https://e-teatr.pl/slaskie-znbamy-laureatow-zlotych-masek-24329

Spodziewaliśmy się, że w tym roku Teatr Polski będzie gospodarzem śląskiej gali Złotych Masek - zgodnie z tradycją, ten zaszczyt spotyka scenę, która w poprzednim roku przygotowała spektakl uznany za najlepszy. Takim spektaklem w 2020 roku był bielski Zły Leopolda Tyrmanda w reżyserii Piotra Ratajczaka. W wyniku nieoczekiwanej zmiany miejsc zaszczyt wyjechał do Tychów. Szkoda.

Przypomnijmy, że kapituła nagrody za spektakle zrealizowane w 2021 roku przyznała bielskim teatrom w sumie siedem nominacji. Dla Teatru Lalek Banialuka były trzy (w kategorii aktorstwo - rola w teatrach lalkowych Włodzimierz Pohl za rolę Józefa K. w Procesie w reżyserii Konrada Dworakowskiego i Radosław Sadowski za rolę w Smokach w reż. Anny Nowickiej; nominację do nagrody specjalnej za muzykę do Procesu otrzymał Piotr Klimek), a dla Teatru Polskiego cztery, w tym trzy za Kruma Hanocha Lewina w reżyserii Małgorzaty Warsickiej (w kategoriach aktorstwo - rola kobieca - Marta Gzowska-Sawicka, aktorstwo - rola męska - Przemysław Kosiński, scenografia - Agata Skwarczyńska) i jedną za The Big Bang, czyli Wielki Wybuch Boyda Grahama w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w kategorii rola wokalno-aktorska dla Tomasza Lorka i Rafała Sawickiego.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj