Reklama

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2921

Apel o upamiętnienie ofiar stalinowskiej katowni

Po II wojnie światowej w Bielsku-Białej w budynku przy obecnej ulicy Bohaterów Warszawy przez ubeckich oprawców katowani byli Polacy. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Kierunki” zaapelowało, by upamiętnić to miejsce i to, co się tam działo.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne zwróciło się do bielskiego radnego Janusza Buzka w sprawie umieszczenia przez bielski samorząd tablicy na budynku przy ulicy Bohaterów Warszawy 6. Miałaby ona upamiętnić ofiary stalinizmu w Bielsku-Białej.

- Apelujemy o stworzenie okolicznościowej tablicy przy u. Bohaterów Warszawy 6. To właśnie w tym budynku mieściła się ubecka katownia - torturowano i zabijano tam Polaków. Postulujemy również o umieszczenie tego miejsca na Szlaku Ruchu Narodowego, który funkcjonuje w naszym mieście.

Co więcej, budynek katowni jest umiejscowiony na osiedlu, na którym stoją przedwojenne budynki w stylu modernistycznym. Można w doskonały sposób połączyć pamięć narodową z prezentowaniem zabytków naszego miasta
- czytamy w piśmie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Kierunki".

- W pełni podzielam tę argumentację - podkreślił radny Buzek. - Dodam, że w związku z budzącymi trwogę przejawami rosyjskiego imperializmu i szowinizmu, którym jesteśmy obecnie świadkami na Ukrainie, wspominanie polskich ofiar tegoż szowinizmu sprzed ponad 70 lat nabiera aktualnego znaczenia - dodał.

Apel trafił już na biurko prezydenta Bielska-Białej. Ratusz do sprawy się jeszcze nie ustosunkował. Do tematu będziemy wracać.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.