Wiadomości
- 13 kwietnia 2022
- wyświetleń: 3459
Apel o upamiętnienie ofiar stalinowskiej katowni
Po II wojnie światowej w Bielsku-Białej w budynku przy obecnej ulicy Bohaterów Warszawy przez ubeckich oprawców katowani byli Polacy. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Kierunki” zaapelowało, by upamiętnić to miejsce i to, co się tam działo.
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne zwróciło się do bielskiego radnego Janusza Buzka w sprawie umieszczenia przez bielski samorząd tablicy na budynku przy ulicy Bohaterów Warszawy 6. Miałaby ona upamiętnić ofiary stalinizmu w Bielsku-Białej.
- Apelujemy o stworzenie okolicznościowej tablicy przy u. Bohaterów Warszawy 6. To właśnie w tym budynku mieściła się ubecka katownia - torturowano i zabijano tam Polaków. Postulujemy również o umieszczenie tego miejsca na Szlaku Ruchu Narodowego, który funkcjonuje w naszym mieście.
Co więcej, budynek katowni jest umiejscowiony na osiedlu, na którym stoją przedwojenne budynki w stylu modernistycznym. Można w doskonały sposób połączyć pamięć narodową z prezentowaniem zabytków naszego miasta - czytamy w piśmie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Kierunki".
- W pełni podzielam tę argumentację - podkreślił radny Buzek. - Dodam, że w związku z budzącymi trwogę przejawami rosyjskiego imperializmu i szowinizmu, którym jesteśmy obecnie świadkami na Ukrainie, wspominanie polskich ofiar tegoż szowinizmu sprzed ponad 70 lat nabiera aktualnego znaczenia - dodał.
Apel trafił już na biurko prezydenta Bielska-Białej. Ratusz do sprawy się jeszcze nie ustosunkował. Do tematu będziemy wracać.
- Apelujemy o stworzenie okolicznościowej tablicy przy u. Bohaterów Warszawy 6. To właśnie w tym budynku mieściła się ubecka katownia - torturowano i zabijano tam Polaków. Postulujemy również o umieszczenie tego miejsca na Szlaku Ruchu Narodowego, który funkcjonuje w naszym mieście.
Co więcej, budynek katowni jest umiejscowiony na osiedlu, na którym stoją przedwojenne budynki w stylu modernistycznym. Można w doskonały sposób połączyć pamięć narodową z prezentowaniem zabytków naszego miasta - czytamy w piśmie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Kierunki".
- W pełni podzielam tę argumentację - podkreślił radny Buzek. - Dodam, że w związku z budzącymi trwogę przejawami rosyjskiego imperializmu i szowinizmu, którym jesteśmy obecnie świadkami na Ukrainie, wspominanie polskich ofiar tegoż szowinizmu sprzed ponad 70 lat nabiera aktualnego znaczenia - dodał.
Apel trafił już na biurko prezydenta Bielska-Białej. Ratusz do sprawy się jeszcze nie ustosunkował. Do tematu będziemy wracać.
ZOBACZ TAKŻE
Przedwojenne zawody motocyklowe w Bielsku na archiwalnym filmie. Wyjątkowy materiał trafił do sieci
„Panienki od Bielska” i szczotka za chleb. Nieznane karty heroizmu w cieniu Auschwitz
DzisiajArcheologiczne tajemnice Beskidów i rodzinne warsztaty. Europejskie Dni Archeologii w Bielsku-Białej
Odkrycie sprzed ponad wieku w kościele św. Małgorzaty w Kamienicy
Zmarł Stanisław Janicki, legenda polskiego kina. Pochodził z Czechowic-Dziedzic
Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Konie w centrum miasta?
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.







