REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2022
  • 18 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 9014

[FOTO] Otoczenie Zamku Sułkowskich jak nowe. Co się zmieniło?

Efekty rewitalizacji otoczenia głównej siedziby Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej - Zamku Sułkowskich - cieszą oczy bielszczan i turystów.

Otoczenie Zamku Sułkowskich jak nowe. Co się zmieniło? - 30.03.2022 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Prace remontowo-budowlane i konserwatorskie związane z rewitalizacją otoczenia siedziby głównej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej zakończono w marcu 2022 r. Otoczenie zamku zmieniło się na korzyść.

Prowadzone od jesieni 2020 roku roboty były drugim etapem modernizacji otoczenia zamku. W pierwszym etapie wzmocniono skarpy od strony wschodniej oraz odnowiono ceglany mur oporowy.

Projekt techniczny - obejmujący wymianę infrastruktury podziemnej (instalacje elektryczne, teletechniczne, instalacje kanalizacji deszczowej), renowację historycznych murów, odbudowę schodów zewnętrznych oraz wykonanie nowych nawierzchni z kamienia rzecznego wraz z montażem małej architektury i renowację skwerów - przygotowała pracownia architektoniczna Marek Gronner i Paweł Rączka z Bielska-Białej. Co ważne, projekt uwzględniał wnioski z badań archeologicznych przeprowadzonych przez Bożenę i Bogusława Chorążych.

- W trakcie prowadzonych prac odsłonięto XIX-wieczne mury stajni zamkowych oraz teatru książęcego i średniowieczny mur obronny oddzielający zamek od miasta. Istotne odkrycia dotyczą również budowli znajdujących się niegdyś przed skrzydłem południowym zamku. Odsłonięte fragmenty obejmują północną partię obiektu architektonicznego interpretowanego wstępnie jako budowla w typie kordegardy funkcjonującej w okresie XVII-XVIII wieku. Dodatkowo w badanym obszarze ujawniły się relikty XX-wiecznego urządzenia terenu południowego dziedzińca zamku - wyjaśniają archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Koszt prac wyniósł rewitalizacyjnych 3.500.000 zł., całość sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

- Przeprowadzona modernizacja nie tylko polepszyła stan techniczny i stabilność skarpy od strony Teatru Polskiego, ale znacząco przyczynia się do podniesienia walorów zabytkowego obszaru staromiejskiego układu urbanistycznego miasta - informuje zastępca dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Wojciech Glądys.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.