Wiadomości
- 27 marca 2022
- wyświetleń: 21784
Obiekty ochronne na terenie Bielska-Białej. Miasto przedstawiło listę
130 tysięcy bielszczan, czyli 75 procent populacji miasta według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku, będzie mogło znaleźć schronienie w obiektach ochronnych znajdujących się w Bielsku-Białej. Listę budowli ochronnych przypomniał dzisiaj bielski Urząd Miejski.
Wg ewidencji, na terenie Bielska-Białej znajdują się 103 budowle ochronne dla 13.030 mieszkańców miasta - to ok. 7.6 proc. mieszkańców. Poniżej ich lista.
1. Budowle ochronne pod budynkami mieszkalnymi - 68 obiektów
- rejon dzielnicy Leszczyny - 4 budowle ochronne,
- rejon ul. Komorowickiej - 4 budowle ochronne,
- rejon Osiedla Złote Łany - 5 budowli ochronnych,
- rejon Osiedla Śródmieście - 13 budowli ochronnych,
- rejon Osiedla Grunwaldzkiego - 22 budowli ochronnych,
- rejon Osiedla Piastowskiego - 20 budowli ochronnych.
2. Budowle ochronne pod budynkami użyteczności publicznej - 8 obiektów.
3. Budowle ochronne pod budynkami na terenie zakładów pracy- 27 obiektów.
Zgodnie z prawem, nadzór nad zasobami budownictwa ochronnego w Bielsku-Białej realizowany jest na podstawie wytycznych szefa obrony cywilnej kraju. Ewidencja budowli ochronnych w mieście jest na bieżąco aktualizowana w porozumieniu z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Właściciele, administratorzy oraz zarządcy obiektów znają lokalizację budowli ochronnych oraz posiadają klucze umożliwiające wejście do obiektów.
Trzeba jednak pamiętać, że większość budowli ochronnych w mieście powstało w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. W związku z wysokimi kosztami utrzymania, zarządcy i właściciele budynków, w których znajdują się takie budowle, rezygnują z utrzymywania w pełnej sprawności budowli i urządzeń specjalnych. W efekcie z roku na rok zmniejsza się ich wartość użytkowa i ochronna. Znaczny wpływ na taki stan rzeczy ma także brak przepisów prawa dotyczących finansowania remontów i utrzymania budowli ochronnych.
Na terenie miasta wytypowano ponadto 575 obiektów i miejsc przeznaczonych do planowanego ukrycia dla ludności w razie zagrożenia. Są to:
- Przekwalifikowane na ukrycia do doraźnego przygotowania, budowle ochronne, które utraciły część właściwości ochronnych - 22 obiekty dla 1630 osób.
- Placówki oświatowe - 30 obiektów dla 7800 osób.
- Budynki użyteczności publicznej - 30 obiektów dla 6100 osób.
- Budynki mieszkalne - 384 obiekty dla 97.870 osób.
- Parkingi podziemne - 7 obiektów dla 2100 osób.
- Przejścia podziemne - 10 obiektów dla 2000 osób.
- Miejsca pod planowane szczeliny przeciwlotnicze - 40 obiektów dla 4000 osób.
- Schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej pod budynkami - 52 obiekty dla 8750 osób.
Ewidencja nie obejmuje piwnic budynków w zabudowie jednorodzinnej i szeregowej.
We wszystkich tych obiektach znajdzie schronienie 130 tys. bielszczan, czyli 75 proc. populacji miasta (wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 r.).
Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej poinformował, że w przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa, obiekty zostaną odpowiednio oznakowane, ich lokalizacja zostanie udostępniona.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.