Wiadomości

  • 15 marca 2022
  • wyświetleń: 996

Otyłość brzuszna - jak powstaje i jak jej zapobiegać?

Materiał partnera:

Otyłość jest chorobą, która dotyka miliardy osób. Diagnozuje się ją na podstawie wskaźnika BMI (body mass index) zwanego wskaźnikiem masy ciała. Otyłość brzuszna częściej dotyka mężczyzn i zwiększa ryzyko wielu chorób. Posiadanie większego brzuszka nie zawsze będzie oznaczało otyłość brzuszną. Tego typu otyłość jest określana jako otyłość centralna bądź trzewna. Skutkuje wieloma przykrymi następstwami i chorobami między innymi cukrzycą typu 2, nowotworami narządów rodnych, bezpłodnością, miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Otyłość brzuszna - jak powstaje i jak jej zapobiegać?


Jak ocenić, czy mamy otyłość brzuszną ?



Do identyfikacji otyłości brzusznej będzie nam potrzebne wyliczenie wskaźnika WHR (waist to hip ratio).

WHR=OBWÓD TALII (CM): OBWÓD BIODER (CM)

Do czynienia z otyłością brzuszną mamę wtedy, kiedy wartość WHR jest równa bądź przekracza 0,85 przypadku kobiet i 0,9 w przypadku mężczyzn. Szybkim i wiarygodnym sposobem będzie również pomiar obwodu pasa. Według WHO wartości, które powinny zaniepokoić mężczyzn to wyższe niż 94 cm, a w przypadku kobiet wyższy niż 80 cm.

Czy otyłość brzuszna zagraża życiu ?



Każdy typ otyłości jest problemem nie tylko wizualnym, a w największym stopniu zdrowotnym. Otyłość zalicza się do chorób przewlekłych niezakaźnych. Powinna być odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Zdrowiu i życiu szczególnie zagraża otyłość brzuszna. Przyczynia się bowiem do zwiększenia ryzyka wystąpienia schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a te z kolei obok chorób nowotworowych są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Zarówno u kobiet, mężczyzn i dzieci następstwa otyłości brzusznej będą wiązały się z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, zespołem bezdechu sennego, wadami postawy oraz nowotworami. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie http://meridiasprzedam.plom.pl/

Otyłość brzuszna - przyczyny



Otyłość brzuszna, tak jak inne rodzaje otyłości, wiąże się z czynnikami genetycznymi, metabolicznymi jak również społecznymi. Najpopularniejsze przyczyny otyłości brzusznej to przede wszystkim zbyt wysoka podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu, nieprawidłowe i nieregularne odżywianie się, zbyt niska aktywność fizyczna, częste sięganie po używki szczególnie alkohol i papierosy. Niektóre choroby również mogą przyczynić się do otyłości brzusznej. Szczególnie powinny uważać osoby z chorobą Hashimoto, zespołem policystycznych jajników oraz niedoczynnością tarczycy. Leki, które sprzyjają rozwojowi otyłości to antydepresanty, leki przeciwdrgawkowe, insulina oraz glikortykosteroidy. Czynniki genetyczne to między innymi te związane z regulacją apetytu, zdolności organizmu do wydzielania substancji aktywnych metabolicznie, między innymi leptyny - tak zwanego hormonu sytości, jak również podstawowej przemiany materii.

Jak walczyć z otyłością brzuszną ?



Do walki z otyłością brzuszną, jak każdą inną otyłością, niezbędna będzie odpowiednia dieta regularna aktywność oraz odpowiednia ilość snu i odpoczynku. obniżenie wartości kalorycznej o 500 do 1000 kalorii pozwoli regularnie redukować nadmiernie zgromadzoną tkankę tłuszczową. W przypadku dzieci nie mówi się o odchudzaniu, ale o zmianie nawyków żywieniowych dziecka i jego najbliższej rodziny, regularne posiłki bogate w świeże warzywa i owoce, które zawierają błonnik pokarmowy i usprawniają tym samym pracę przewodu pokarmowego oraz zapobiegają podjadaniu, dbania o właściwe nawodnienie oraz spożywanie pokarmów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędne jest unikanie jedzenia słodyczy, słonych przekąsek i używek typu alkohol i papierosy. Niezbędna może okazać się współpraca z dietetykiem psychologiem i psychodietetykiem. Więcej porad dotyczących zdrowego odżywiania i suplementacji znajdziesz na medicot.pl.