Wiadomości

  • 7 marca 2022
  • 8 marca 2022
  • wyświetleń: 3262

Trudny rok dla MZK Bielsko-Biała. Przedstawiono sprawozdanie

Wydział Komunikacji bielskiego Urzędu Miejskiego przedstawił sprawozdanie z realizowanych działań w Publicznym Transporcie Zbiorowym w Bielsku-Białej w 2021 roku. Jak podkreślono w raporcie, był to kolejny trudny rok w MZK.

Trudny rok dla MZK Bielsko-Biała. Przedstawiono sprawozdanie
Trudny rok dla MZK Bielsko-Biała. Przedstawiono sprawozdanie · fot. MZK Bielsko-Biała


- 2021 rok (wraz z rokiem 2020) stanowił bardzo ciężki okres dla sektora transportu zbiorowego - komunikacji miejskiej. Utrzymująca się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywołane nią negatywne czynniki wynikające z wprowadzonego lockdownu, licznych obostrzeń, nauki zdalnej w szkołach i uczelniach oraz limitów w zakresie liczby przewożonych pasażerów - spowodowały drastyczny spadek atrakcyjności transportu zbiorowego dla pasażerów, co przyczyniło się do załamania wpływów ze sprzedaży biletów autobusowych (w stosunku do 2019 r. tj. sprzed wybuchu pandemii COVID-19) - czytamy w raporcie przygotowanym przez Wydział Komunikacji bielskiego Urzędu Miejskiego.

Jak dodano, "dodatkowo galopujący wzrost cen, w tym cen surowców, jak również energii i paliw odcisnął swoje piętno na kosztach funkcjonowania komunikacji miejskiej". - Wobec powyższego, rok 2021 był trudnym okresem dla planowania, organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowym (PTZ), jednakże wszelkie działania podejmowane w tym zakresie przez Organizatora PTZ - Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - miały na celu zapewnienie stabilnego działania oraz dalszy rozwój komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej - podkreślono w dokumencie.

Jak czytamy w sprawozdaniu, w 2021 roku wysokość rekompensaty wypłaconej operatorowi - Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu - wyniosła 76 188 342,45 zł przy obowiązującej stawce za wozokilometr w wysokości 9,74 zł brutto. Wpływy z biletów osiągnęły wartość 19 967 614,94 zł, co oznacza, iż pokryły one koszty funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego jedynie w 26,2%. W 2021 roku wykonano pracę przewozową na poziomie 7 820 927 wzkm - na 43 liniach komunikacyjnych. Jak te dane wyglądają w porównaniu z poprzednimi latami? Pokazuje to poniższa tabela.

Trudny rok dla MZK Bielsko-Biała. Przedstawiono sprawozdanie
Trudny rok dla MZK Bielsko-Biała. Przedstawiono sprawozdanie · fot. Wydział Komunikacji UM BB


W raporcie przypomniano również, że w 2021 roku wprowadzono szereg zmian w siatce połączeń, które obsługiwane są przez MZK Bielsko-Biała. Wśród nich wymieniono skrócenie linii nr 56 do granic administracyjnych Bielska-Białej (wcześniej kursowała do Bestwiny) czy też likwidację linii charakteryzujących się niskimi potokami pasażerskimi - nr 14, 30, 37 i 38.

Zmiany w siatce połączeń obsługiwanych przez MZK Bielsko-Biała
Zmiany w siatce połączeń obsługiwanych przez MZK Bielsko-Biała · fot. Wydział Komunikacji UM BB

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.