Wiadomości

  • 4 marca 2022
  • wyświetleń: 1758

Solidarni z narodem ukraińskim. Jednogłośna decyzja RM ws. rezolucji

Uchwałę w sprawie solidarności z narodem ukraińskim przyjęli jednogłośnie podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej bielscy radni. Autorami projektu rezolucji były wszystkie kluby RM - klub radnych Jarosława Klimaszewskiego, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz klub radnych Niezależni BB.

Solidarni z narodem ukraińskim. Jednogłośna decyzja RM ws. rezolucji
Solidarni z narodem ukraińskim. Jednogłośna decyzja RM ws. rezolucji · fot. UM Bielsko-Biała


Radni wyrazili pełną solidarność z narodem ukraińskim walczącym z rosyjskim agresorem, potępili niczym nieusprawiedliwiony atak wojskowy władz Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ale zaapelowali również do bielszczan o zachowanie spokoju i nieuleganie panice.

Tekst rezolucji odczytał radny Rafał Ryplewicz. Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski zaapelował o powstanie przy odczytywaniu tekstu, co wszyscy zebrani uczynili.

Solidarni z narodem ukraińskim. Jednogłośna decyzja RM ws. rezolucji
Solidarni z narodem ukraińskim. Jednogłośna decyzja RM ws. rezolucji · fot. UM Bielsko-Biała


Tekst rezolucjiRada Miejska w Bielsku-Białej wyraża swoją pełną solidarność z dzielnym narodem ukraińskim walczącym z rosyjskim agresorem. Nie sposób oddać słowami co czujemy w naszych sercach i umysłach po ostatnich wydarzeniach za naszą wschodnią granicą. Nieuzasadniony atak na suwerenne państwo otwiera nowy, tragiczny rozdział w historii Europy XXI wieku. A to wszystko w imię chorych ambicji oraz sentymentu rosyjskiego prezydenta i jego otoczenia do czasów sowieckich.

Cyniczne i fałszywe oskarżenia kierowane wobec Ukrainy, które stały się pretekstem do rozpoczęcia inwazji na ten kraj, okrywają wstydem i hańbą kremlowskich decydentów.

Krzywdy, jaką rosyjskie władze wyrządzają Ukrainie i jej obywatelom, nie da się naprawić inaczej, jak tylko przez natychmiastowe i całkowite wycofanie wojsk najeźdźcy z terytorium zaatakowanego państwa.

Nasze słowa wsparcia i solidarności kierujemy także do mieszkańców Bierdiańska - naszego miasta partnerskiego na Ukrainie.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że wraz z trwającymi działaniami militarnymi putinowska Rosja prowadzi także na szeroka skalę wojnę cybernetyczną oraz propagandową. Dezinformacja to jedna z tych operacji, które mają wprowadzić w błąd zachodnią opinię publiczną oraz poddawać w wątpliwość udzielanie poparcia Ukrainie. Tego typu działalność ma miejsce także na terytorium Polski. Jej celem jest kolportowanie fałszywych informacji, które z jednej strony mają usprawiedliwić bandyckie działania rosyjskich przywódców, a z drugiej antagonizować pluralistyczne społeczeństwo poprzez wyciąganie z historii dzielących nas wydarzeń, w tym również tych najbardziej bolesnych. W ten sposób rosyjski reżim chce znieczulić obywateli wolnego świata na los Ukrainy i doprowadzić do zainstalowania na Ukrainie swojego marionetkowego rządu.

Nie poddawajmy się tej propagandzie. Zachowajmy także spokój i nie ulegajmy żadnej panice. Celem Kremla jest wywołanie atmosfery strachu.

Wszyscy zastanawiamy się, jak pomóc Ukrainie. Przede wszystkim należy wygasić wszelkie bieżące spory i podziały. Zjednoczeni bierzmy udział w protestach przeciwko rosyjskiej napaści na naszych wschodnich sąsiadów. Starannie weryfikujmy wszystkie informacje medialne, zwłaszcza te pochodzące z niepewnych źródeł, aby nie dać się oszukać prorosyjskiej narracji i interpretacji faktów. Bezwzględnie popierajmy najsurowsze sankcje Zachodu, nawet gdybyśmy w ramach działań odwetowych Moskwy mieli je odczuć na własnej kieszeni. Przetrzymajmy wszelkie możliwe niedogodności w imię solidarności z naszym sąsiadem walczącym o przetrwanie - pamiętając, że bezpieczeństwo Ukrainy to także nasze własne bezpieczeństwo.

To właśnie są realne działania, jakie możemy podjąć na rzecz walczących o wolność Ukraińców. Zachęcamy również do wspierania uchodźców uciekających przed wojną, co także jako samorząd będziemy czynić, na miarę naszych sił i możliwości.


Odczytaną rezolucję zebrani w sali sesyjnej bielskiego Ratusza przyjęli brawami.

Głosowanie nad projektem uchwały w tej sprawie było tylko formalnością. Radni przyjęli rezolucję jednogłośnie - za przyjęciem głosowało 22 obecnych na posiedzeniu.

Na zakończenie tego punktu obrad przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Janusz Okrzesik poprosił zebranych o uczczenie chwilą ciszy ofiary wojny.

- Ofiar zarówno wśród żołnierzy ukraińskich, jak i wśród ludności cywilnej. I szczególne wyrazy solidarności możemy skierować do obywateli naszego miasta partnerskiego Bierdiańska oraz do tych mieszkańców Bielska-Białej, którzy z Ukrainy pochodzą i z Ukrainą są związani. Uczcijmy pamięć ofiar tej wojny chwilą ciszy - apelował przewodniczący J. Okrzesik.

Tak też się stało.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj