bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 marca 2022
  • wyświetleń: 1437

Będą remonty - będą przekwaterowania mieszkańców

Szykuje się remont budynków komunalnych przy ulicy Jana III Sobieskiego w Bielsku-Białej. Wiązać się to będzie z przekwaterowaniem mieszkańców. Jak zapewniają władze miasta, zostanie to przeprowadzone z należytą starannością i dbałością m.in. o osoby starsze.

Budynki komunalne przy ul. Sobieskiego - zdj. archiwalne
Budynki komunalne przy ul. Sobieskiego - zdj. archiwalne · fot. Google Street View


W związku z planowaną przebudową wielorodzinnych domów komunalnych przy ul. Jana II Sobieskiego w Wapienicy radny Jerzy Buzek poprosił władze miasta o odpowiedzi na kilka pytań dotyczących mieszkańców tych budynków.

Poprosił o informację, do jakich lokalizacji zaproponowano przeprowadzkę dotychczasowym lokatorom? Pytał także, czy mieszkańcy zostali odpowiednio poinformowali o konieczności wyprowadzki oraz czy wobec starszych lokatorów „Zakład Gospodarki Mieszkaniowej planuje szczególne działania ograniczające stres związany z przeprowadzką?”

Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej potwierdził, że aktualnie przygotowywany jest projekt kompleksowego remontu i przebudowy budynku przy ul. Jana III Sobieskiego 432, 434, 436, 438, 442 (planowany termin uzyskania projektu to kwiecień 2022 r.).

- Mając na uwadze planowany zakres prac należy założyć konieczność zapewnienia najemcom lokali zamiennych. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, są to takie lokale, które są położone w tej samej miejscowości co lokale używane dotychczas oraz wyposażone są w co najmniej takie urządzenia techniczne i posiadają taką powierzchnię pokoi jak w lokalach dotychczasowych. Zgodnie z dotychczasową praktyką, każda z propozycji lokalu zamiennego będzie uwzględniała potrzeby najemców i będzie z nimi indywidualnie konsultowana - zapewnił.

Jak dodał wiceprezydent informacje o planach remontowych i związaną z nimi koniecznością opróżnienia budynków zostaną przedstawione lokatorom z odpowiednim wyprzedzeniem w taki sposób, aby dyskomfort związany ze zmianą miejsca zamieszkania był dla nich jak najmniej dotkliwy.

- Ponieważ nie są znane koszty remontów, dokumentacja w trakcie opracowania, zadanie nie zostało ujęte w planach finansowych. W pierwszej kolejności Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje pisemnie lokatorów o terminie wizji w lokalach. Podczas wizji wyjaśnia się mieszkańcom cel wizyty oraz zasady wskazywania lokali zamiennych. Podczas wizji sporządzane są notatki, w których zawiera się m. in. informacje o wyposażeniu lokalu oraz oczekiwania mieszkańców co do lokali zamiennych. Po zakończeniu wizji w budynkach, mieszkańcy otrzymują pisemne propozycje lokalu zamiennego oraz wypowiedzenia umów najmu. Na każdym z pism podany jest numer telefonu, pod którym najemcy mogą uzyskać dodatkowe informacje w przedmiotowej sprawie. Okres pomiędzy wizją w lokalu najemcy, a wypowiedzeniem trwa przynajmniej kilka miesięcy. W tym czasie przygotowywane są lokale zamienne - opisuje Kamiński.

I podkreśla, że „mając na uwadze konieczność indywidualnego podejścia do problemu ‘przekwaterowań lokali’ nie ma uzasadnienia do przeprowadzania spotkań ze wszystkimi lokatorami lub przygotowania plakatów bądź ulotek”.

- Proces „przekwaterowania" lokatorów w każdym przypadku wymaga indywidualnego podejścia oraz dostrzeżenia potrzeb każdego z lokatorów, w tym również osób starszych, schorowanych lub samotnych, które mieszkają w przedmiotowych budynkach. Mając wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu spraw, pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej starają się przeprowadzić proces przekwaterowania lokatorów minimalizując związane z nim niedogodności, w tym stres oraz zapewniając bieżącą i pełną informację dla lokatorów na każdym etapie działań. W przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności związanych z sytuacją życiową osób przekwaterowywanych, np. koniecznością zapewnienia transportu osoby chorej, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w porozumieniu z innymi jednostkami udziela w tym zakresie wszelkiej możliwej pomocy - zaznaczył przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.