bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 marca 2022
  • wyświetleń: 836

Senior nie dał się oszukać. Policja ostrzega przed popularną metodą

W Bielsku-Białej nadal grasują oszuści. Jak poinformowała KMP w Bielsku-Białej, w poniedziałek, 28 lutego kilka minut po godzinie 13.00 do 87-letniego bielszczanina zadzwonił oszust podający się za policjanta. Twierdził, że syn seniora miał wypadek i potrzebuje znacznej ilości gotówki, żeby wykupić się od odpowiedzialności karnej. Na szczęście senior nie dał się oszukać. Mundurowi ostrzegają przed tą popularną metodą działania przestępców.

Policja, policjant, dzielnicowy, czapka, mundur
Senior nie dał się oszukać. Policja ostrzega przed popularną metodą · fot. KWP Katowice


Próby oszust można zgłaszać w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod numerem 47 85 712 55 lub 112.

- PAMIĘTAJ! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! o takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję - ostrzegają mundurowi z KMP w Bielsku-Białej.

- Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki! - dodają bielscy mundurowi.

Jak działają oszuści? Jak mówią stróże prawa z naszego miasta, oszuści dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej. Ponadto rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki. Utrzymują także stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji. Oszuści kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

mp / bielsko.info
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.