bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 lutego 2022
  • wyświetleń: 1477

Preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców. Ruszył nabór wniosków

Ruszył nabór wniosków o pożyczki na preferencyjnych warunkach dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa śląskiego, które z powodu pandemii mają problem z utrzymaniem płynności finansowej. Pożyczki przeznaczone są m.in. na finansowanie wynagrodzeń pracowników, zakup towarów i usług czy spłatę zobowiązań oraz bieżących rat kredytów. Przedsiębiorcy z nich korzystający nie zapłacą odsetek, jedynie sam kapitał.

Reklama

Prezes Maciej Jeleń i prezydent Jarosław Klimaszewski
Prezes Maciej Jeleń i prezydent Jarosław Klimaszewski · fot. UM Bielsko-Biała


Pożyczki płynnościowe POIR udzielane są w ramach projektu realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, na podstawie umowy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej przy udziale Funduszy Europejskich w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię Covid-19 w ramach inicjatywy REACT-EU.

Nabór wniosków o pożyczki płynnościowe POIR dla przedsiębiorców z sektora MŚP prowadzących działalność na terenie województwa śląskiego prowadzi Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej.

ARR S.A. jest liderem konsorcjum, które na podstawie umowy operacyjnej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego realizuje zadanie wdrożenia i zarządzania instrumentami finansowymi Pożyczka Płynnościowa POIR o wartości 40 000 000,00 zł, w ramach którego udzielane są pożyczki dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących działalność na terenie województwa śląskiego.

Konsorcjum utworzyło dziewięć podmiotów, wśród ich są: Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej - lider konsorcjum, Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. z siedzibą w Sosnowcu, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A., Rudzka Agencja Rozwoju Inwestor Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej, Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Bielsku-Białej, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka z siedzibą w Rabce, Stowarzyszenie Samorządowe Centrum Przedsiębiorczości i Rozwoju w Suchej Beskidzkiej, Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej Sp. z o.o. z siedzibą w Oświęcimiu oraz Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A. z siedzibą w Chrzanowie.

- Celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom Covid-19 przez wsparcie pożyczkami przedsiębiorstw sektora MŚP, które z powodu pandemii mają problem z utrzymaniem płynności finansowej. Pożyczki przeznaczone są przede wszystkim na finansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności, m. in. wynagrodzenia pracowników, zakup towarów i usług, spłatę zobowiązań publiczno-prawnych, handlowych czy spłatę bieżących rat kredytów, pożyczek czy leasingu, nie objętych inną pomocą publiczną - informuje prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A w Bielsku-Białej Maciej Jeleń.

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej jest spółką bielskiego samorządu.

- Bardzo się cieszę, że udało się uruchomić tę formę pomocy finansowej dla przedsiębiorstw mających kłopoty w tak trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Mam nadzieję, że skorzystanie z oferty pożyczek na preferencyjnych warunkach pozwoli wielu przedsiębiorcom przetrwać ten niełatwy czas i z sukcesem nadal prowadzić swoje firmy - mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Pożyczki płynnościowe POIR udzielane będą w ramach projektu na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcy korzystający z pożyczek nie płacą odsetek, a spłacają jedynie sam kapitał, podczas gdy odsetki w całości pokrywane są ze środków projektu w ramach udzielonej pomocy publicznej.

Brak jest opłat i prowizji za udzielenie pożyczki i w okresie prawidłowej obsługi pożyczki. Nie ma też wymogu wkładu własnego, ponadto pożyczka może finansować 100 procent wydatków brutto pożyczkobiorcy. Maksymalny okres spłaty pożyczek wynosi do 72 miesięcy z możliwością 6 miesięcy okresu karencji i do 4 miesięcy wakacji kredytowych w dwóch pierwszych latach spłaty.

Maksymalna kwota pożyczki może wynieść dwukrotność rocznych kosztów wynagrodzeń lub 25 procent łącznego obrotu przedsiębiorcy w 2019 r. Łączna wartość finansowania udzielonego jednemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć 15 mln zł.

O pożyczki płynnościowe POIR ubiegać się mogą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa spełniające warunki opisane w regulaminie udzielania pożyczek z funduszu pożyczkowego Pożyczka Płynnościowa POIR. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
https://arrsa.pl/pl/oferta/finansowanie/pozyczka-plynnosciowa-poir.

Wnioski można składać elektronicznie poprzez generator wniosków pożyczkowych na stronie http://www.plynnosciowa.pl lub osobiście. Dostęp do generatora zostanie uruchomiony w dniu ogłoszenia naboru. Termin naboru zostanie podany do wiadomości na stronach internetowych poszczególnych konsorcjantów w województwie śląskim i w ich siedzibach.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.