Wiadomości

  • 22 lutego 2022
  • wyświetleń: 169

Czy możliwe jest odzyskanie danych z karty pamięci SD lub pendrive'a?

Materiał partnera:

Nasza współczesna codzienność w zdecydowanej większości opiera się na danych, które zapisujemy na różnorakich nośnikach, takich jak pendrive’y lub karty pamięci. Główną zaletą tych nośników jest oczywiście ich mobilność i powszechna dostępność. Warto jednakże zaznaczyć, że dane z takiego nośnika mogą być w szybki sposób usunięte za sprawą nadpisania lub skasowania plików. Co robić w takiej sytuacji? Czy dane wówczas zostają utracone bezpowrotnie?

Silesia


Odzyskiwanie danych - skuteczny sposób na przywrócenie ważnych plikówWyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację - spieszymy się do pracy i zapomnieliśmy wrzucić na pendrive raport, który trzeba dziś pokazać szefowi. W pośpiechu podłączamy urządzenie do laptopa i próbujemy przerzucić plik. Okazuje się jednak, że urządzenie ma za mało miejsca. Oczywiście kasujemy wszystkie pliki na pendrive’ie, bo przecież nie ma czasu na głupoty, trzeba zdążyć z raportem. W ferworze całego zamieszania orientujemy się, że wykasowaliśmy folder z przemową, którą mamy wygłosić po okazaniu raportu. Czy takie dane utracone są bezpowrotnie?

Wykasowanie danych na nośniku pamięci nie oznacza od razu ich całkowitego usunięcia, ponieważ istnieją sposoby na przywrócenie nawet tych danych, które zostały skasowane. Jest to tak zwane uszkodzenie warstwy logicznej nośnika pamięci, czyli nadpisanie lub wykasowanie danych. Warto zaznaczyć, że prawdopodobieństwo przywrócenia plików w przypadku uszkodzenia logicznego jest bardzo wysokie.

Należy jednakże pamiętać o tym, aby zaprzestać używać nośnika zaraz po wykryciu, że pliki zostały skasowane. Dalsze używanie takiego pendrive’a lub karty pamięci SD może uniemożliwić odzyskanie danych, dlatego natychmiastowe wyjęcie nośnika ze slotu jest niezwykle istotne. W przypadku uszkodzeń logicznych należy pamiętać, że wykasowane dane wcale nie znikają od razu z nośnika - to proces nadpisania danych sprawia, iż skasowane pliki zostają bezpowrotnie utracone.

Mechaniczne uszkodzenie nośnika, czyli znacznie bardziej skomplikowany proces odzyskiwania danychO ile w przypadku logicznego uszkodzenia nośnika danych, odzyskanie danych jest stosunkowo proste i ma bardzo wysoką szansę powodzenia, tak mechaniczne uszkodzenie pendrive’a lub karty SD w dość mocno komplikuje odzyskanie plików. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stopniu został uszkodzony nośnik pamięci. Najczęściej spotykanymi uszkodzeniami jest pęknięcie pendrive’a, jednakże w tym przypadku kluczowe jest to, czy uszkodzona została także sama kość pamięci.
Warto podkreślić, że niektóre uszkodzenia mechaniczne pendrive’a do złudzenia mogą przypominać logiczne uszkodzenie takiego nośnika, dlatego tylko dokładna analiza całego nośnika danych jest w stanie wykazać, czy nośnik został uszkodzony logicznie, czy też mechanicznie. Jest to niezwykle istotne pod względem dalszych działań w celu odzyskania danych.

Czy samemu można odzyskać dane z pendrive’a lub karty SD?Własnoręczne próby odzyskania danych z nośnika uszkodzonego mechanicznie pogarszają tylko sprawę i drastycznie zmniejszają szanse na przywrócenie plików. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby uszkodzone nośniki danych oddawać do profesjonalistów. Takich punktów i firm jest coraz więcej, o czym świadczą chociażby wyniki wyszukiwania na frazę odzyskiwanie danych Warszawa. W świetle obecnej cyfryzacji niemalże każdej dziedziny naszego życia, skuteczne odzyskiwanie plików z nośników danych jest bardzo potrzebne. Jedną z firm specjalizujących się właśnie w odzyskiwaniu danych z pendrive’ów oraz kart SD jest Afio. Wysoka skuteczność, krótki czas oczekiwania na wykonanie usługi oraz konkurencyjne ceny, to główne zalety tej firmy.

Podsumowując, odzyskanie skasowanych danych z uszkodzonej kadry SD lub pendrive’a jest jak najbardziej możliwe. Warto jednakże pamiętać, że takie odzyskiwanie plików wykonywać muszą profesjonaliści, którzy dokładnie znają się na swoim fachu.